Produktproteinetabel

I denne tabel er produkter kategoriseret. Den første søjle angiver mængden af ​​protein i produkterne, i det andet fedtindhold og i det tredje kalorieindhold.

Kyllingæg er det største produkt for en atlet. Proteinindholdet i disse produkter er meget imponerende. Derudover betragtes æggehvide som ideel i struktur og fordøjelighed..

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Æg med æggeblomme / uden æggeblomme6 / 3,580/15

Kogt kød. Kød er den vigtigste kilde til animalsk protein. Ud fra synspunktet om fordelene er det mere nyttigt at tilberede kogt kød eller dampet, da det i denne form indeholder flere næringsstoffer og mindre skadelige fedtstoffer. Blandt atleter er de mest populære kyllingebryst og magert oksekød. Kyllingebryst er rige på proteiner og indeholder næsten ingen skadelige fedtstoffer. Dette er et diætprodukt. Oksekød på den anden side kombinerer et sæt nyttige komponenter såsom zink og jern, som ikke kun er nyttige for kroppen som helhed, men også har en positiv effekt på produktionen af ​​testosteron, som er så nødvendigt for en atlet og enhver anden person.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Kalvekød30,70,9130
Kura25,27.4170
Kalkun25.310,4197
Kanin24,67.7175
Bøf28,66.2170
Svinekødtyve24,2298
Mutton2217,2243

Grillet kød. Kødet stegtes normalt i olie, hvilket tilføjer en ekstra mængde kalorier til det. Derudover kan en fedt, der drænes fra kødet, i en gryde igen komme i kontakt med det, hvilket ikke er meget godt med hensyn til diæt. En fremragende løsning i denne situation er en luftgrill, hvor kødet er perfekt stegt, og mættet fedt flyder ind i en speciel tank. Igen kan kalorieindholdet her være anderledes, afhængigt af hvilken tilberedningsmetode du bruger. Fedtindholdet i en bøf og lignende produkter kan også variere afhængigt af opskriften. Tabellen viser gennemsnitsværdier.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Bøf28,816.8254
bøf24.9elleve214
Oksekød Stroganoff17.914.3228
Oksekød lever23.110,2227
Kura26,9elleve207
Kalkun26.213.6226
Svinekød23.130,9375

Kogt fisk. I fisk, i modsætning til kød, indeholder mindre fedt, og de er ikke så skadelige. På samme tid indeholder fisken en tilstrækkelig mængde protein og andre stoffer, der er nyttige for kroppen.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Lyserød laks23.17.9163
rødspætte17.93.4104
Pollock17,7178
Havabbor20,13,7111
Zander21,41.498
Torsk18.10,779
Kulmule18.52,395
gedde21,41.498

Seafood. Skaldyr, ligesom fisk, indeholder meget protein og næsten intet fedt. Fisk og skaldyr - god mad til en atlet.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Blæksprutte (filet)nitten2.176
Krabber18,61,285
Reje18.11,183

Stegt fisk. Selv stegt fisk indeholder ikke så meget fedt. Men igen, det afhænger alt sammen af ​​forberedelsen. Hvis du fylder gryden med halvdelen af ​​olien, vil antallet af kalorier naturligt stige.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
rødspætte18,68.5166
Karpe18.911.2191
Pollock15.95.2127
Havabbor21.19.8187
Zander17.95.3138
Torsk15.85123
Kulmule16.36.5135
gedde17,85.9138

Kaviar. Kaviar er et produkt, hvorefter en ny levende organisme derefter kommer frem. Og naturligvis indeholder det en enorm mængde ikke kun protein, men også alle de andre vigtige komponenter.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Rød kaviar31.713.8251
Sort kaviar28,79.8205
Pollock rogn28,41.8131

Mejeriprodukter med lavt fedtindhold. Når du vælger mejeriprodukter, skal du være opmærksom på% fedtindhold. Jeg tror, ​​at ekstra fedtstoffer ikke har brug for os.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Skummetmælk.30,0531
Kefir fedt.4.3149
1,5% fedt yoghurt51,551
Ostemasse magert.atten0,688
Ost: lavt fedtindhold.25-30190-255

Mellem mejeriprodukter.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Mælk 3,2% fedt33.258
Kefir fedt.33.356
Fed fedt16.7955
Ostekager fra fedtfattig. hytteost19.13.2160
Ostekager fra fed. hytteost17,711,4223
Gryderet med lavt fedtindhold. hytteost17,74.3171
Halvfed gryderet. hytteost16,511.8232

Mejeriprodukter er fedtholdige. Disse fødevarer undgås bedst..

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Mælk 6% fedt.3785
Fløde 10% fedt.310.1119
Fedt i cottage cheese. atten%1418.2231
Ost og ostemasse. masserne7.223,2340
Øjenost.8.527,9408
Kondenseret mælk uden sukker (7,5%)78.5141

Bælgfrugter. Såkaldte bønner er også et temmelig nyttigt produkt, selvom bælgplanter ikke indeholder en stor mængde protein. Til dette er det et vegetabilsk protein, som i sin struktur adskiller sig fra dyret, og vi har også brug for.

Procentprocenten er angivet i produktets tørvægt.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
bønner230,3
Grønne ærter22.50,2
Sojabønner40-50 (afhængigt af lønklasse)6,8 g (friske grønne sojabønner)147

Nødder. Nødder er en fremragende kilde til vegetabilsk protein, men høj i kalorier. Derfor bør du ikke misbruge nødder.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Mandel18.757,8650
Cashew25.353,7634
Hasselnød16,267708
valnødder15.762,1701
Jordnød26,44.3552
pistacienødder20,648.61611
Kastanjer feber.3.32,3183
Kokosnødder3,533.6381
Græskarfrø24,646,1581
Solsikkefrø23.149,6611
pinjekerner12.161,1630

Grød. Vi betragter ikke grød som en kilde til protein. De har deres egne fordele. Grød og korn er en fremragende kilde til kulhydrater, der giver din krop energi til træning og opbygning af muskler.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Risgrød på vand, tyktflydende1,50,178
Løs boghvede grød61.7163
Boghvede grød på vandet3.3390
Løs hirse grød4.81,2135
Viskøs hirsegrød3,10,890
'Hercules' havregryn viskos på vand31.484
Løs perlebyggrød3.20,4106
Viskøs havre på vand3,11.888
Hvedegrød på vandet3.30,392
Løs smuldrende grød3,50,4108
Klistret grød2,40,376
rugbrød6.61,2190

Grøntsager. Med hensyn til proteinindhold kan grøntsager naturligvis ikke prale af deres tilstedeværelse i de rigtige mængder. Det er en førsteklasses kilde til vitaminer..

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Grønne ærter.5.10,274
Kål1.90,128
Blomkål bouillon.0,10,327
squash0,81.941
Grøn løg (fjer)1.4-tyve
Pære løg1,5-42
Gulerod1.40,135
agurker0,80,112
Sød peber.1.4-27
Grønne (persille, sorrel, dild, salat osv.)1,6-3,80,417-50
Radise1.30,122
Majroe1,6-28
Kogte rødbeder1.9-halvtreds
tomater1,20,232

Frugter. Frugt og grønsager er primært bærere af vitaminer.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Abrikos10,142
Kirsebær blomme0,3-28
Ananas0,50,2halvtreds
bananer1,60,1halvtreds
Kirsebær0,80,553
Garnet0,9-53
pærer0,50,343
Fersken10,144
blommer0,9-44
persimmon0,6-54
kirsebær1,20,451
Et æble0,50,446
orange0,90,240
Grapefrugt10,236
Citron0,90,133
Mandarin0,80,341
tyttebær0,80,544
Grape0,70,266
Jordbær0,90,435
tranebær0,6-27
Stikkelsbær0,80,244
Hindbær0,90,343
Røde rips0,70,240
Solbær1,10,239

Svampe. Friske svampe, som naturen selv præsenterer for os, er ikke kun velsmagende, men også sunde. Selvom proteinindholdet i dem heller ikke er stort.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Hvid frisk3.81.824
Friske champignoner4.41,127

Honning er et uundværligt produkt for en atlet. Dette er det eneste produkt i verden, der indeholder næsten hele det periodiske system..

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Honning0,80314

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Hollandsk ost2726.7353
Kostroma ost25.326,4346
Feta ostatten20,2262
Røget pølseost23.119.1271
Forarbejdet ost22.321343

Bageriprodukter. Bageriprodukter bør ikke forbruges i store mængder. Selvom der ikke er meget fedt i dem, for den enorme mængde kulhydrater.

100 g produkt.EgernFedtstofferKalorieindhold
Majs Diætmel7.31,6331
Mel af ris7.50,7372
Premium hvedemel10,41,2335
Hvedeklid15,23.9192
Ild rugbrød6.21.3207
Herdekornsbrød8,81,6210
Pita9.21,2278
Protein klidebrød23,63,5217
Almindelig brød8.11236
Klid brød9.32.9274
Almindelig saiga7.92,5260
Bagel9.11,2285
Almindelig tørringelleve1.4226
Søde strå9.86.1374
Charlotte3.66.1187
Ostekage10.712,4319
Jam kage5,42.2285
Pie med kød13.37.6285
Donuts5.713.1297
Chebureks913.6265
Pandekager5.23.2187
Pandekager med cottage cheese eller creme fraiche25.933,2641
æbleskiver0,86.7226
Gærdej6.92,4245
Smør gærdej7.67.7284
Frisk butterdej6.118.7345
Premium pasta10.51,2338
Æggepasta11,42.2346
Sukkerkager7.611.9436
Smørkager10.55.3459
Kiks9.310.3416
Kiks9.314.2440
Frugt Wafers3.32.9351
Pepperkagekager4.92.9351
Rugmel101,85296
Andre relaterede artikler:

Information

Besøgende i gruppen Gæster kan ikke give kommentarer til denne publikation.

Tabellen over proteinindhold i fødevarer

Hvis du vil kontrollere din vægt, har du brug for en tabel med proteinindhold, en kaloriregner til fødevarer, der hjælper dig med at finde ud af energiværdien for populære diætprodukter. Baseret på kalorieindholdet og mængden af ​​protein kan du lave den mest afbalancerede og nyttige menu til dig selv..

Beregning af proteinindhold i fødevarer

For at beregne proteinindholdet skal du begynde at skrive navnet på skålen af ​​interesse i tekstboksen over tabellen. Når du har skrevet de første bogstaver i navnet, giver programmet dig en liste over mulige indstillinger, hvorfra du kun skal vælge den, du har brug for. Indtast derefter produktets vægt, og alle de nødvendige data vises i tabellen:

  1. kalorieindhold på 100 gram;
  2. skålets samlede kalorieindhold;
  3. proteinindhold;
  4. fedtstoffer;
  5. kulhydrater.

Lommeregneren beregner automatisk energiverdien af ​​et færdig måltid bestående af flere ingredienser. Et ubegrænset antal linjer i lommeregneren giver dig mulighed for at finde ud af kalorieindholdet i næsten enhver kompleks mad. Det anbefales ikke at reducere kalorieindholdet meget, når man taber sig, da dette vil bremse stofskiftet og gøre yderligere "forbrænding" af fedt.

TOP 100 proteinrige fødevarer og retter

Tabellen over proteiner i produkter pr. 100 gram er meget praktisk at bruge. I den finder du toppen af ​​de mest proteinholdige fødevarer og en liste over populære færdigretter med angivelse af deres kalorieindhold. Det skal huskes, at den måde, de er tilberedt på, påvirker ernæringsværdien af ​​retter. Ved hjælp af vores service kan du korrekt bestemme sammensætningen af ​​mad, fjerne overskydende elementer og kalorier fra kosten og kun gøre en nyttig menu til dig selv og din familie.

Produkter og retterEgernFedtstofferKulhydrater
Tørt protein73,31.87,0
Æggepulver45,037,37.1
Sojabønner34.917.326,5
Tør æggeblomme34,252,24.4
Kogt kyllingefilet30,43,50,0
bøf27,829,61.7
Tørrede porcini-svampe27.66.810,0
Jordnød26,345,29.7
Hele pulvermælk26,025,037,5
Hollandsk ost26,026.80,0
Poshekhonsky ost26,026,50,0
Schweizisk ost24.931,80,0
Linser24.81,153,7
Russisk ost24,129,50,3
ærter23,01,657,7
Hele ærter23,01,253.3
Tunfisk22,70,70,0
skinke22,620,90,0
bønner22.31.754,5
Chum22,05,60,0
Kalkun21,612,00,8
Kyllingelår21.311,00,1
Kyllinger20.88,80,6
Laks20.815.10,0
Kanin20,712.90,0
Solsikkefrø20,752,95,0
Lyserød laks20.56.50,0
Saira lavt20,40,80,0
heste kød20,27,00,0
Kalvekød19,71,20,0
Marine ål19.11.90,0
escalope19,042,86.8
heltling19,07.50,0
Zander19,00,80,0
Bøf18.912,40,0
hellefisk18.93,00,0
Svinekød lever18.83.60,0
ferskvandskvabbe18.80,60,0
Kyllinger18.77.80,4
Ostemasseostkage18,63.618.2
Saira stort18,620.80,0
Mandel18,657,713.6
Flod aborre18.50,90,0
Hestemakrel18.55,00,0
Karpe18,45.30,0
gedde18,40,80,0
Kyllingekoteletter18.210,413.8
ide18.21,00,0
makrel18,09,00,0
Blæksprutte18,00,30,0
Reje18,00,80,0
Brynza (komælkost)17.920,10,0
Karusse17,71.80,0
sild17,719.50,0
Kesstegryde17.64.214.2
Havabbor17.65.20,0
Torsk17.50,60,0
Oksekød lever17,43,10,0
Salaka17.35,60,0
5% fedtfattig cottage cheese17,25,01.8
Bream17.14.10,0
sterlet17,06.10,0
Flødeost16.811.223.8
Braised oksekød16.818.30,0
malle16.88.50,0
Oksekød Stroganoff16.711.35.9
Ostemasse 9% fed16.79,02,0
Kulmule16.62.20,0
Fedtfri cottage cheese16,50,01.3
Ænder16,561.20,0
rødspætte16,51.80,0
Kogt svinekød16,418.31,0
Magert svinekød16,427,80,0
Sturgeon16,410.90,0
Mutton16.315.30,0
Gæs16.133,30,0
Navaga16.11,00,0
Kolmule16.10,90,0
Hasselnød16.166,99.9
bagels16,01,00,0
Karpe16,05,60,0
Krabbe16,00,50,0
Pollock15.90,70,0
smelt15.44,50,0
Valnød15,261,310,2
Svinekød hjerte15.13.20,0
Cæsar salat15,010,09,0
Oksekød15,03,00,0
Braised svinekød14.932,20,0
Acne14.530,50,0
Svinekød14.216.80,0
Oksekødgulash14,09.22.6
Oksekød13.612.10,0
lodde13,411.50,0
Macrourus13,20,80,0
Trækulfisk13,211.60,0
rugbrød13,03,040,0
Kyllingæg12.710.90,7
Boghvede gryn kerne (boghvede)12.63.362,1
Hercules12.56.261,0

Kaloritabell over fødevarer og færdigretter

Parabol navnEgernFedtstofferKulhydrater
Azu11.914.210,2
Oksekød Stroganoff16.711.35.9
bøf27,829,61.7
Pandekager6.112.326,0
Ukrainsk borsch1,12.26.7
Kogt svinekød16,418.31,0
Dumplings med kartofler4.43,718.5
Oksekødgulash14,09.22.6
Kesstegryde17.64.214.2
Kartoffel zrazy med kål3.33.915,0
dumplings5,04.825,8
Kyllingekoteletter18.210,413.8
Kogt kyllingefilet30,43,50,0
Kyllingelår21.311,00,1
Lagman4.38.913.3
Kogt pasta med fedt3.45,019,0
Vegetabilsk gryderet (4 sæsoner)0,50,13.8
Okroshka kød med kvass2.11.76.3
dumplings11.912,429,0
Lam pilaf (4 sæsoner)4.26,014.9
Pickle1.42,05,0
Krabbe salat9.27.45.9
Mimosa salat5.714.87.2
Cæsar salat15,010,09,0
Samsa med kylling11,024,017,0
Rødbede0,52,04.2
Braised svinekød9.820.33.2
Solyanka hjem3,53,54.3
Ærtesuppe4.42,48.9
Mælkesuppe med pasta2.21.97.9
Kharcho suppe med kød3,14,55.5
Ostemasseostkage18,63.618.2
Kødboller svinekød7,010,012,0
Øre3.41,05.5
Chakhokhbili med bønner (4 sæsoner)6.25.53.4
Frisk kålsuppe med kartofler1,03.82.1
escalope19,042,86.8
Mælk og mejeriprodukterEgernFedtstofferKulhydrater
Brynza (komælkost)17.920,10,0
Naturlig yoghurt, 2% fedt,4.32,06.2
Kefir 3,2% fedt2,83.24.1
Kefir 1% nonfat2,81,04,0
Mælk 3,2%2.93.24.7
Mælk 2,5%2,82,54.7
Kondenseret mælk uden sukker6.67.59,4
Kondenseret mælk med sukker7.28.556,0
Hele pulvermælk26,025,037,5
Surmælk 2,5%2.92,54.1
Ryazhenka 2,5%2.92,54.2
Fløde 10% (ikke-fedtet)3,010,04,0
Fløde 20% (medium fedt)2,820,03,7
Rømme 10% (ikke-fedtet)3,010,02.9
Rømme 20% (medium fedt)2,820,03.2
Hollandsk ost26,026.80,0
Flødeost16.811.223.8
Poshekhonsky ost26,026,50,0
Russisk ost24,129,50,3
Schweizisk ost24.931,80,0
Ostemasse7.123,027,5
Fedtfri cottage cheese16,50,01.3
5% fedtfattig cottage cheese17,25,01.8
Ostemasse 9% fed16.79,02,0
Brød og bageriEgernFedtstofferKulhydrater
bagels16,01,00,0
1. klasse hvedemel10.61.367,6
2. klasse hvedemel11.71.863,7
Premium hvedemel, kvalitet10.31,168,9
Frø rugmel6.91.467,3
Te krakkere10,02,373,8
Valmertørrer11.34.470.5
Hvedebrød8.11,048,8
rugbrød13,03,040,0
Skivet lang brød7.52.950,9
Baton Moskva-regionen7.52.650,6
Fedt, smør og MargarineEgernFedtstofferKulhydrater
Konfekture fedt0,099,80,0
Provencal mayonnaise3,167,02.6
Bordmargarin 40%0,040,00,0
Mejeri margarine0,382,01,0
Vegetabilsk olie0,099,00,0
Smør 72,5%1,072,51.4
Tværbundet olie 82%0,782,00,7
palmeolie0,099,90,0
KornEgernFedtstofferKulhydrater
Hercules12.56.261,0
Boghvede gryn (færdig)9.52,365,9
Boghvede gryn kerne (boghvede)12.63.362,1
Majsgryn8.31,275,0
semulje10.31,067,4
Havre gryn12.36.159,5
perlebyg9.31,173,7
Hvede gryn11.51.362,0
Hirse gryn11.53.369.3
hvide ris6.70,778,9
havregrød12.56,064,9
Byg10,41.366,3
grøntsagerEgernFedtstofferKulhydrater
Aubergine1,20,14,5
svensker1,20,17.7
Grønne ærter5,00,213.8
Grønne bønner4,00,04.3
squash0,60,34.6
Hvidkål1.80,14.7
rødkål1.80,07.6
Blomkål2,50,35,4
Kartofler2,00,416.1
Grøn løg (fjer)1.30,04.6
Leek2,00,08.2
Pære løg1.40,010,4
Gulerod1.30,16.9
Malede agurker0,80,12,8
Drivhus agurker0,70,01.8
Sød gul peber1.30,05.3
Sød grøn peber1.30,06.9
Sød rød peber1.30,05.3
Persille (greener)3,70,08.1
Persille (rod)1,50,011,0
Rabarber (petiole)0,70,02.9
Radise1,20,13.4
Radise1.90,07,0
Salat1,50,02.2
Beet1,50,18,8
Tomater (Tomater)1,10,23,7
ramsløg2,40,16.5
Hvidløg6.50,529.9
Spinat2.90,32,0
Sorrel1,50,02.9
frugterEgernFedtstofferKulhydrater
abrikoser0,90,09,0
kvæde0,60,09.8
Kirsebær blomme0,20,06.9
En ananas0,40,010.6
bananer1,50,021.8
Kirsebær0,80,011.3
Garnet0,90,011.8
Pære0,40,010.7
figner0,70,013.9
ferskener0,90,010,4
Have blomme0,80,09.9
Datoer2,50,072,1
persimmon0,50,015.9
kirsebær1,10,012.3
Æblerne0,40,011.3
orange0,90,08.4
Grapefrugt0,90,07.3
Citron0,90,03.6
Mandarin0,80,08.6
Grape0,40,017.5
Brombær2,00,05.3
jordbær1.80,08.1
tranebær0,50,04.8
Stikkelsbær0,70,09.9
Hindbær0,80,09,0
Hvidvin0,30,08.7
Solbær1,00,08,0
blåbær1,10,08.6
Rosehip Fresh1,60,024,0
Tørret rosehip4,00,060,0
Tørrede frugterEgernFedtstofferKulhydrater
Tørrede abrikoser5,00,067,5
Tørrede abrikoser5.20,065,9
Rosiner med knogler1.80,070,9
Rosin rosiner2,30,071.2
Kirsebær1,50,073,0
Pære2,30,062,1
ferskener3,00,068,5
svesker2,30,065,6
Æblerne3.20,068.0
bælgplanterEgernFedtstofferKulhydrater
bønner6,00,18.3
ærter23,01,657,7
Hele ærter23,01,253.3
Sojabønner34.917.326,5
bønner22.31.754,5
Linser24.81,153,7
svampeEgernFedtstofferKulhydrater
Hvid frisk3.20,71,6
Tørret hvid27.66.810,0
Frisk boletus2,30,93,7
Frisk boletus3.30,53.4
Kød, fjerkræ og slagteaffaldEgernFedtstofferKulhydrater
Mutton16.315.30,0
Bøf18.912,40,0
heste kød20,27,00,0
Kanin20,712.90,0
Magert svinekød16,427,80,0
Fedt svinekød11,449,30,0
Kalvekød19,71,20,0
Oksekød lever17,43,10,0
Oksekødnyrer12.51.80,0
Oksekød12.313.70,0
Oksekød15,03,00,0
Oksekød13.612.10,0
Svinekødnyr13,03,10,0
Svinekød lever18.83.60,0
Svinekød hjerte15.13.20,0
Svinekød14.216.80,0
Gæs16.133,30,0
Kalkun21,612,00,8
Kyllinger20.88,80,6
Kyllinger18.77.80,4
Ænder16,561.20,0
PølseEgernFedtstofferKulhydrater
Kogt pølse diabetiker12.122.80,0
Kogt pølse diæt12.113.50,0
Kogt pølse Doktor13.722.80,0
Kogt pølse amatør12,228,00,0
Kogt pølse Mælk11.722.80,0
Kogt pølse adskilt10.120,11.8
Kogt kalvekødspølse12.529,60,0
Svinekød pølser10.131,61.9
Mejeripølser12.325.30,0
Pølser russisk12,019.10,0
Svinekødspølser11.830.80,0
Røget amatør17.339,00,0
Røget Cervelat28,227,50,0
Halvtrøget Krakow16,244,60,0
Halvtrøget Minsk23,017,42.7
Halvtrøget Poltava16,439,00,0
Røget ukrainsk16,534,40,0
Rå røget amatør20,947,80,0
Ukokt røget Moskva24.841,50,0
Hermetiseret kød og røget kødEgernFedtstofferKulhydrater
Braised oksekød16.818.30,0
Braised svinekød14.932,20,0
Røget bryst7.666,80,0
Røget lænde10.547.20,0
skinke22,620,90,0
ægEgernFedtstofferKulhydrater
Kyllingæg12.710.90,7
Æggepulver45,037,37.1
Tørt protein73,31.87,0
Tør æggeblomme34,252,24.4
Vagtelæg11.913.10,6
Frisk fisk og skaldyrEgernFedtstofferKulhydrater
Lyserød laks20.56.50,0
rødspætte16,51.80,0
Karusse17,71.80,0
Karpe16,05,60,0
Chum22,05,60,0
smelt15.44,50,0
Bream17.14.10,0
Laks20.815.10,0
Macrourus13,20,80,0
Pollock15.90,70,0
lodde13,411.50,0
Navaga16.11,00,0
ferskvandskvabbe18.80,60,0
Havabbor17.65.20,0
Flod aborre18.50,90,0
Sturgeon16,410.90,0
hellefisk18.93,00,0
Kolmule16.10,90,0
Karpe18,45.30,0
Saira stort18,620.80,0
Saira lavt20,40,80,0
Salaka17.35,60,0
sild17,719.50,0
heltling19,07.50,0
makrel18,09,00,0
malle16.88.50,0
Hestemakrel18.55,00,0
sterlet17,06.10,0
Zander19,00,80,0
Torsk17.50,60,0
Tunfisk22,70,70,0
Trækulfisk13,211.60,0
Marine ål19.11.90,0
Acne14.530,50,0
Kulmule16.62.20,0
gedde18,40,80,0
ide18.21,00,0
torskelever4.265,70,0
Blæksprutte18,00,30,0
Krabbe16,00,50,0
Reje18,00,80,0
Havskål0,80,23,0
nødderEgernFedtstofferKulhydrater
Hasselnød16.166,99.9
Mandel18,657,713.6
Valnød15,261,310,2
Jordnød26,345,29.7
Solsikkefrø20,752,95,0
Søde sagerEgernFedtstofferKulhydrater
Honning0,80,080,3
marshmallows0,80,078.3
Marmalade4.30,177.7
Karamel0,00,177.7
Chokolade4.339,554,2
sæt ind0,50,080,4
Melis0,00,099,5
Halva solsikke11.629,754,0
Mørk chokolade6.935.352,6
Mælkechokolade6.935,752,4
Vafler med fyld3.22,880,9
Fedtvafler3.430,264,7
Fløde kage1.725,250,9
Luftkage3,116.368,5
Pepperkagekager5.86.571,6
Assorteret kage4.715,036,0
Kage Prag4.626,565,1

Alle, der ikke er ligeglade med en sund kost, har gentagne gange hørt om vigtigheden af ​​proteiner i kosten. Når man udarbejder en daglig menu, er det nødvendigt at tage proteinindholdet i fødevarer med i betragtning, hvis mængde ikke bør være under 30%. Den samme procentdel af det samlede antal elementer skal være fedt og ca. 40% - kulhydrater. Vores tabel hjælper dig med at forstå, hvilke proteinprodukter der er mest og nøjagtigt beregne dit daglige indtag..

Hvor meget protein en person har brug for om dagen?

Den daglige norm hos mænd og kvinder er forskellig. For kvinder er dette mindst 1 gram protein for hvert kg af deres vægt. Det vil sige, at for en pige, der vejer 65 kg, er normen 65 gram. Hvis hun deltager i sportstræning dagligt, øges normen til 1,3 gram. Bestem i tabellen, hvilke fødevarer der har mere protein for korrekt at øge indtaget.

Mænd bør forbruge 1,2-1,4 gram protein pr. Kg vægt, ofte uden at gå i sport. Dette beløb skal også øges ved regelmæssige besøg på gymnastiksalen (op til 1,6-3 gram). Hvis der er et ønske om at opbygge muskler, kan det basale kaloriindhold i den daglige diæt øges med 20-40%. Proteinindholdet kan hæves til maksimalt 35% pr. Dag uden skade på helbredet. Det findes i næsten alle fødevaregrupper. Brug tabellen til at finde ud af, hvilken mad der er rig på protein, og hvilken ikke..