Protein i kartoffel

Det relativt lave indhold af nitrogenholdige stoffer i kartofler (ca. 2%), grøntsager (1,0-2,0%) og frugter (0,4-1,0%) indikerer, at disse typer spiselige plantematerialer ikke spiller en væsentlig rolle til levering af proteinfødevarer (tabel 2.11). Undtagelsen er kartofler, der på trods af det lave proteinindhold som kilde til nitrogenholdige forbindelser er mere betydningsfulde. Hvis du tager højde for, at det gennemsnitlige forbrug af kartofler er 330 g per dag, er 6-8% af det samlede daglige humane proteinbehov tilfreds med denne type produkt. Mængden af ​​proteinkvælstof i kartoffelknolde viser sig at være 1,5-2,5 gange mere end ikke-protein, mens derimod i grøntsager og frugter derimod er mindre end 50% (for eksempel i kål 40%, druer 7%). Kartoffet ikke-protein nitrogen repræsenteres af amin (67-130 mg%) og nitratnitrogen med ammoniak, der udgør henholdsvis 18-31 og 10-15% af det samlede nitrogen i knolde. Kartoffelsorter adskiller sig i højere grad i indholdet af ikke-protein kvælstof end protein og primært i antallet af frie aminosyrer. Blandt dem dominerer alanin, lysin, histidin, glutaminsyre og phenylalanin..

Tabel 2.11 Proteinindhold i grøntsager og frugter (i% på tørvægt)

HvidkålGulerodSløjfeAubergineBeetagurkerVandmelonAbrikosÆblerne
1.81.31.41,21,50,80,70,90,4

Kartoffelproteiner er biologisk værdifulde proteiner, da de indeholder alle de essentielle aminosyrer. I forhold til hønseægproteiner er kartoffelproteiners biologiske værdi 85% og i forhold til et ideelt protein - 70%. De første begrænsende aminosyrer i kartoffelproteiner er methionin og cystein, den anden er leucin.

Kartoffelproteiner er forskellige i opløselighed og komponentsammensætning bestemt ved elektroforese. De fleste af kartoffelproteiner (70%) er repræsenteret af globuliner, en mindre (30%) - af albumin. Forskelle i den elektroforetiske homogenitet af de samlede proteiner er et tegn på sorten og bruges i avlsmetoden, når man avler nye kartofler med høj produktivitet, resistens mod sygdomme og skadedyr.

Blandt vegetabilske afgrøder kendetegnes grønne ærter (28,3-31.9%) og sukkermajs (10,4-14,9% pr. Tørvægt) med et højt proteinindhold. Globuliner (vicilin og legulin) udgør hovedandelen i grønne ærter og alkoholopløseligt zein i majs. Samtidig har grønne ærter et højt indhold af albumin, hvilket er 2-3 gange højere end i modne ærter af glatkornsorter. I processen med modning af ærter akkumuleres proteiner intensivt med et fald i ekstraherende nitrogen. I modermælksstadiet med modning indeholder ærter 2,5-3 gange mindre gluteliner end ved fuld modenhed, mængden af ​​mere mobil vicilin hersker over legulin. Ved modningens afslutning reduceres tværtimod mængden af ​​vicilin, og legulin øges.

Sammenlignet med kornmajs indeholder vegetabilsk majs markant mere albumin, globulin og har en tendens til at være lavere i alkaliopløselige proteiner. Zeinindhold er 21,1-37,2% af det totale protein, hvilket er signifikant mindre end i majs fra andre botaniske grupper (41-58%). Særligheden ved den fraktionerede sammensætning af grønne ærter og majs påvirker fordelagtigt deres aminosyresammensætning. En betydelig andel af ærteraminosyrer er leucin med isoleucin (15,4% af det samlede antal), phenylalanin (7,1%), valin med methionin (5,2%), arginin (10,5%) og threonin (5,2%) ) Sukkermajsproteiner er kendetegnet ved et højt indhold af leucin og iso-leucin - 15,1%, arginin 12,4%, glutaminsyre 17,3%, alanin,

glycin, serin 9,0%, histidin 4,2%, lysin 1,1%. Det høje indhold af lysin og arginin i grønne ærter og sukkermajs forklares med den øgede mængde albumin og i majs - ved det lave indhold af biologisk defekt zein.

Ved forskellige temperatureffekter opfører proteinerne fra begge kulturer sig forskelligt. Opvarmning af grønne ærter i 1 minut i vand ved 98-100 ° C reducerer opløseligheden af ​​globuliner med 80%, albumin - med 24% og øger mængden af ​​alkali-opløselig fraktion (med 61%). Fryser ved -30. -196 ° C påvirker ikke proteiners opløselighed og komponentsammensætning signifikant. Under langtidsopbevaring af frosne, men forvarmede ærter, ændres den fraktionerede sammensætning, og proteindenaturering forekommer..

Sammensætningen af ​​nitrogenholdige stoffer og deres ændring under opbevaring og forarbejdning er af særlig interesse for peber og aubergine. Ældre auberginer har et højere proteinindhold end peberfrugter: henholdsvis 1,55% og 0,76% og et højere protein / ikke-proteinkvælstofforhold på 0,94 / 0,89. Auktionens højere evne til biosyntese af nitrogenholdige forbindelser bekræftes af deres højere indhold af DNA, RNA, fosfor og svovl (i mg / g tørstof):

Kartofler

Et overraskende alsidigt produkt, og dette manifesteres ikke kun i madlavning. Blandt resultaterne af kartoffelforarbejdning er ethylalkohol, antimikrobielle stoffer og endda fiberplader, der på grund af kartoffelstivelse er miljøvenlige materialer.

Inden for medicin bruges stoffer fra kartoffelknolde til at udvikle medikamenter, der bremser begyndelsen af ​​Alzheimers sygdom, ødelægger kræftceller i fordøjelseskanalen og lindrer inflammatoriske processer. Af særlig videnskabelig interesse er de fordelagtige egenskaber ved kartofler, der tidligere kun var krævet i traditionel medicin.

Nyttige egenskaber ved kartofler

Sammensætning og kalorieindhold [20]

Basistoffer (mg / 100 g):Rå kartoflerKogt uden skrælSkrællet bagtpommes frites
Vand79,2577,4674,4538,55
Egern2,051,712,633,43
Fedtstoffer0,090,100,1314.73
Kulhydrater17.4920.0121,4441.44
Sukker0,820,891,080,30
Fordøjende fiber2.122,33.8
Kalorier (Kcal)778696312
Mineraler
Kalium425328550579
Fosfor574071125
Magnesium23tyvetredive35
Calcium128attenatten
Natrium624114210
Jern0,810,311,070,81
Zink0,300,270,350,50
Vitaminer
C-vitamin19,77.48.34.7
Vitamin B9femten926tredive
Vitamin PP10611.3121.3483004
Vitamin B60,2980,2690,3540,372
Vitamin B10081009800670,170
Vitamin B200320,01900480039
E-vitamin0,010,010,071,67

Som det kan ses af ovenstående tabeller, er den mest nyttige kartoffel bagt i en skræl, som ofte kaldes kartoffel "i uniform". Brug af kogte knolde er også fordelagtigt, men stegte kartofler bør ikke misbruges, da en sådan varmebehandling øger indholdet af fedt og skadelige stoffer kraftigt, som fordøjelsesenzymer ikke klarer sig godt..

Healende egenskaber

Den gunstige virkning af kartofler på forskellige processer i den menneskelige krop forklares af tilstedeværelsen i dens sammensætning af et stort antal nyttige elementer. For det første er kartofler en rig kilde til askorbinsyre eller vitamin C. Selvom de er mindre, indeholder de også B-vitaminer. For det andet leverer kartofler på grund af det høje stivelsesindhold en betydelig mængde kulhydrater til kroppen og giver personen energi og vitalitet. For det tredje forsyner kartoffelproteiner menneskekroppen 14 af de 20 essentielle aminosyrer.

Derudover er kartofler i enhver form og under enhver varmebehandling meget rige på kalium. Dette mineralstof bidrager til bekæmpelse af hypertension, da det bidrager til udvidelse af blodkar. Kalium har også en vanddrivende egenskab og er nødvendig for personer, der lider af gigt, acidose, blærebetændelse og prostatitis. Ved at bidrage til fjernelse af overskydende væsker fra kroppen hjælper kalium derved med at opretholde en normal metabolisme [7].

Kartoffel indeholder jern, fosfor, calcium, magnesium og zink for at hjælpe med at vokse og styrke knogler. Det er vigtigt, at balancen mellem fosfor og calcium opretholdes i kroppen, da et overskud af fosfor og en mangel på calcium kan føre til øget knogleskørhed og som et resultat til osteoporose [8].

C-vitamin, som kartoflerne er så rige på, er en kraftig antioxidant, der deltager i neutraliseringen af ​​frie radikaler i den menneskelige krop og derved hjælper med at forhindre ødelæggelse af celler og bindevæv. Det bidrager til produktionen af ​​kollagen og hjælper processen med absorption af jern [9]. Sammen med B-vitamin såvel som magnesium, kalium, fosfor og zink har C-vitamin en positiv effekt på hudtilstanden og lindrer smerter ved mindre forbrændinger [10].

Vitamin B6, kombineret med forskellige enzymer, spiller en vigtig rolle i behandlingen af ​​proteiner og kulhydrater og deltager også i processen med fedtmetabolisme. Derudover fremmer B6 syntesen af ​​hæmoglobin og forbedrer generelt hæmatopoiesis [9]. Vitamin B9 (folsyre) er på sin side af stor betydning for DNA-syntese og regenerering af røde blodlegemer. Dens tilstedeværelse i kroppen er især vigtig for kvinder under graviditet, da B9 er involveret i reguleringen af ​​dannelsen af ​​strukturer i føtalets nervesystem [8].

Tilstedeværelsen i kartofflen af ​​grove kostfibre, især fiber, har en positiv effekt på kolesterol og hjælper med at forhindre tilstopning af arterier. Fiber hjælper også med at normalisere afføring til forstoppelse. Det er sandt, at det skal huskes, at hovedparten af ​​kostfibre, men ligesom resten af ​​de nyttige elementer, ligger i kartoffelskallet eller direkte under det.

I traditionel medicin

I traditionel medicin bruges kartoffelknolde ikke i sig selv direkte, men der anvendes produkter, der er fremstillet i processen, såvel som blade, blomster og frugter af kartoffelbusken. F.eks. Findes kartoffelstivelse normalt i pulvere og salver, der er ordineret til forskellige hudsygdomme. Det bruges også som et bindemiddel til fremstilling af tabletter. Derudover opnås ethanol af høj kvalitet fra kartoffelstivelse..

Hele den øvre del (stængler, blade, blomster, frugter) af kartoffelbusken indeholder giftig glycoalkaloid solanin til mennesker og dyr. Imidlertid har videnskabelige undersøgelser vist, at solanin i små doser og i kombination med andre komponenter kan være nyttig. For eksempel bruges det som et råmateriale til syntese af hormoner i den farmaceutiske industri..

I folkemedicin

I modsætning til traditionel medicin er brugen af ​​kartofler i folkemæssige opskrifter meget bredere. Kartofler behandler forkølelse, mavesår, hjerte-kar-sygdomme, slipper af for allergiske reaktioner, og nogle hævder endda effektiviteten af ​​kartofler i kampen mod kræft. Før behandling med kartofler påbegyndes, er det dog værd at konsultere en læge, da forkert eller urimelig brug af kartofler kun kan forværre situationen..

Det antages, at kartoffelsaft er effektiv til bekæmpelse af mavesår og gastritis. Det normaliserer også fordøjelsesprocessen og lindrer halsbrand. Den positive effekt skyldes hovedsageligt tilstedeværelsen af ​​stivelse i sammensætningen af ​​knolde - et godt indhyllingsmiddel. Derudover er saften indiceret til diabetikere (mild til moderat diabetes), da den normaliserer kulhydratmetabolismen. Kartoffelsaft hjælper også med at rense kroppen for giftige elementer og toksiner. Til sådanne formål blandes det ofte med selleri eller gulerodssaft..

Inden du starter saftterapi, tilrådes det at udelukke kød, fisk, krydderier og krydderier fra kosten i flere dage og erstatte dem med urteprodukter. Dette vil hjælpe med at forberede kroppen på rå kartoffelsaft..

I tilfælde af krænkelse af mave-tarmkanalen anbefales det normalt at drikke et glas juice efter at have vågnet på tom mave, derefter gå i seng i en anden halv time, og efter en anden halv time kan du spise morgenmad. Et ti-dages kursus med saftbehandling skal følges af en ti-dages pause. Derefter kan kurset gentages igen. Ved hjerteproblemer tilrådes det at drikke 100 ml juice tre gange om dagen før måltider. Kurset varer tre uger, hvorefter der kræves en uge..

For at tilberede kartoffelsaft skal du vælge ikke spirede sunde knolde. Det er vigtigt, at skrellet ikke har en grønlig farvetone, hvilket indikerer tilstedeværelsen af ​​et giftigt stof i knolden. Det anbefales heller ikke at klemme saften fra og med februar og indtil den nye kartoffelhøst, da solanin ophobes i den, og antallet af nyttige elementer reduceres.

De valgte kartofler skal vaskes, tørres og ledes gennem en juicer. En alternativ måde er at rive kartoflerne eller passere gennem en kødslibemaskine og derefter sile gennem osteduk. Det er bedst at drikke den tilberedte juice med det samme, for når den opbevares, bliver den mørkere, bliver rødlig, og dens vitaminaktivitet reduceres markant.

Kartoffelkomprimerer bruges til forskellige formål. For det første antages det, at de hjælper med at slippe af med hoste. Effekten opnås ved at reducere ødemer i luftvejene og øge slimhinden ved opvarmning af brystet. For at forberede en kompress skal du vaske og koge 3-5 knolde i en skræl. Derefter ældes kartoflerne, læg dem i osteklæde og fastgøres til patientens ryg og bryst, og indpak det med et håndklæde i 45-60 minutter. Proceduren kan ikke udføres for børn under 4-5 år. Kompressen er også kontraindiceret, hvis patienten har feber.

For det andet anbefales kartoffelkomprimerer til ledssmerter. 200-300 g rå kartofler skal rives og blandes med den samme mængde revet peberrodrødder. Den resulterende masse skal påføres benene, dækkes med en plastfolie og isoleres med en uldklæde. Normalt udføres en sådan komprimering om natten.

For det tredje kan kartoffelkomprimeringer være nyttige, hvis du får mørke cirkler og "poser" under dine øjne på grund af træthed og søvnmangel. For at forberede en kompress skal du vaske og rive en kartoffel på et fint rivejern. Del derefter den resulterende masse i halvdelen, indpak begge dele i gasbind og påfør øjnene i 10 minutter.

Ved akutte luftvejssygdomme, der er ledsaget af en hoste, anbefales det at indånde over kartofler. Kartofler koges uden salt i en lille mængde vand. Et håndklæde anbringes på toppen af ​​hovedet og indåndes over damp i 5-10 minutter.

I kartoffelbuljong er der mange vitaminer og mineraler, som knolde er rige på. Traditionelle healere siger, at det kan bruges til at lindre hævelse og forbedre hjertefunktionen. Det anbefales at koge kartofler i en skræl og uden salt. Du skal drikke en varm bouillon tre gange om ugen. Det antages også, at bade fremstillet af kartoffelbuljong er nyttige for huden på hænderne, fordi de gør det blødt og bidrager til helbredelse af små sår..

I folkemedicinen bruges, udover selve knolde, også kartoffelblomster, hvorfra tinkturer fremstilles. De betragtes som effektive i bekæmpelsen af ​​svampe. I henhold til opskriften hældes en lille mængde blomster (ca. 1 spsk) i 250 ml kogende vand og insisterede i 3-4 timer i en termos. En sådan tinktur opbevares i køleskabet i højst to dage. For længere opbevaring (inden for to uger) er det nødvendigt at blande den resulterende tinktur med 30 ml alkohol eller vodka.

Nogle traditionelle healere bruger tinkturer fra blomster til behandling af kræftsvulster. I henhold til opskriften skal 1 spiseskefuld af blomsterne fyldes med to glas kogende vand og derefter insisteres i cirka 30 minutter. Derefter skal du insistere i cirka 3 timer i en forseglet beholder i ovnen. Den resulterende væske skal drikkes tre gange om dagen, 100 ml hver. Behandlingsforløbet er 3 uger. Sådan behandling bør imidlertid anvendes meget omhyggeligt, da koncentrationen af ​​alkaloider i plantens blomster er meget højere end i knolde.

I østlig medicin

I de klassiske orientalske behandler, der blev viet til medicin, blev der ikke nævnt kartofler, for på det tidspunkt, hvor de skrev om kartofler i disse dele af verden, vidste det endnu ikke. Imidlertid menes det i moderne tibetansk medicin, at denne grøntsag er til gavn for nervesystemet (Rlung-systemet med hensyn til tibetansk medicin), der regulerer alle processer i kroppen.

Den gradvise udtømning af Rlung-systemet fører til aldring af kroppen, og brugen af ​​kartofler hjælper med at opretholde og styrke dette system, hvilket bremser aldringen. Kartofler har også antidepressiva egenskaber og hjælper kroppen med at komme sig under stress. Derudover betragtes det som en forebyggende foranstaltning mod søvnløshed. Derudover har kartofler en positiv effekt på funktionen af ​​hjerte-kar-og fordøjelsessystemerne..

Ofte er kartofler udelukket fra listen over sunde grøntsager, da østlige medicin klassificerer dem som "afkølende" produkter, det vil sige dem, der bremser metabolismen. Faktisk kompenseres dette let ved at tilføje "opvarmning" salt, sort og rød peber, hvidløg, dild eller ghee til kartoffelen.

I tibetansk medicin antages det, at "sygdommen kommer ind og forlader kroppen gennem huden." Sygdommens "udgang" ledsages normalt af hudbetændelse, som tyndt skiver kartoffelskiver kan klare. Påfør rå kartofler og i tilfælde af forbrændinger i første og anden grad.

I forskning

Kartoffel har længe været og ophører ikke med at være genstand for videnskabelig forskning i forskellige retninger. Denne interesse forklares af det faktum, at kartofler er et produkt, der kan give millioner af mennesker mad og et omfattende sæt nyttige elementer til en minimal pris. Forskere undersøger måder at forbedre metoderne til plantning, dyrkning, høst og opbevaring af kartofler, udvikle metoder til avl af kartofler til bestemte former for dens dyrkning og vælge miljøvenlige teknologier til beskyttelse mod skadelige organismer og patogener.

Derudover undersøges kartofler aktivt i medicinen. Eksperimenterne udført på grise hjalp med til at konstatere, at rå eller varmebehandlede og koldt brugte kartofler har gavnlige virkninger på tarmen og styrker immunsystemet [11]. Amerikanske forskere har også udviklet en række "gyldne" kartofler, der indeholder flere vitaminer og mineraler. Så det giver næsten 42% af det daglige indtag af vitamin A og 34% af vitamin E til barnet [12]. Denne sort planlægges bragt til udviklingslande, hvor mennesker lider af mangel på sund og sund mad..

Forskerne konkluderede også, at den virus, der oftest inficerer kartoffelbuske, ligner meget et af de proteiner, der forårsager Alzheimers. Nu bruger de denne lighed til at skabe antistoffer, der i det mindste vil hjælpe med at bremse sygdommens begyndelse [13]. Amerikanere mener også, at lilla kartofler hjælper med at dræbe kræftformede stamceller i tyktarmen. Museksperimenter har vist, at kødet fra bagt lilla kartofler fjerner betændelse og hæmmer tumorvækst [14].

Ethylalkohol opnås fra affald, der genereres under forarbejdning af kartofler, men russiske forskere siger, at der kan opnås andre højkvalitetsantimikrobielle stoffer [15]. Endelig i Storbritannien blev kartoffelstivelse anvendt til produktion af biologisk nedbrydeligt fiberplade med medium densitet (MDF), som er kendetegnet ved et højt miljøvenligt niveau [16].

I diætetik

På trods af det faktum, at kartofler indtager et førende sted blandt de mest kalorier, der indeholder højt kalorieindhold, betragtes det uretfærdigt som et forbudt produkt for folk, der overvåger deres tal. Forskere fra US National Center for Nutrition udførte en undersøgelse og fandt, at på grund af den store mængde kalium i dens sammensætning, hjælper kartofler med at fjerne overskydende væsker fra kroppen og kan således endda føre til tab af ekstra pund.

Problemer med overvægt opstår kun, hvis kartoflerne spises stegt eller krydres med fede saucer. I kogt, stuet eller bagt form kan kartofler endda blive grundlaget for en losningskost, hvis den i stedet for fisk og kød bruges sammen med andre grøntsager og krydderier.

På grund af det faktum, at kartoffelen har god smag og høj ernæringsværdi, er rig på vitaminer og mineraler, let fordøjes, bruges den i vid udstrækning i baby- og diætfødevarer. Kartofler anbefales normalt til patienter med kronisk nyresvigt, hjerte-kar-sygdom, arteriel hypertension, åreforkalkning og mave-tarmsygdomme. De anbefaler dog ikke kartofler til personer med svær diabetes og fedme [17].

I madlavning

Kartoffel er en alsidig grøntsag, der bruges i kulinariske opskrifter over hele verden. Kartoffel er en uundværlig ingrediens i supper og en god sideskål. Derudover anbringes det i salater, tærter, kødretter, og baseret på det fremstilles pandekager. At tilberede kartofler er let. Og i sig selv og som en del af forskellige retter koges det, koges eller bages i ovnen.

For at gøre skålen så velsmagende som muligt, skal du vælge den rigtige kartoffel. I henhold til massens massefylde er det sædvanligt at opdele det i 4 typer: A, B, C og D. Kartofler af type A indeholder et minimum af stivelse og fordøjes dårligt. Det bruges ofte til salater. Kartofler af type B er gode til at lave chips, og C er godt til friturestegning. Type D er den mest bløde sort, der bedst egner sig til gryderetter og kartoffelmos..

Imidlertid er mærkning normalt kun på importerede kartofler. I mangel af det kan du navigere efter farve. Røde kartofler (rød-tambus, rosewal, sherry) er kendetegnet ved et højt indhold af antioxidanter og smuldrer ikke under madlavning. Sådanne kartofler opbevares typisk godt om vinteren. I hvide sorter ("erou", "tyras", "cyan") indeholder en masse vitamin C, og som regel er sådanne kartofler godt fordøjet. Gule sorter ("symfoni", "rosalinda", "adretta") er rige på karoten og bevarer deres form, når de tilberedes.

Kombination med andre produkter

Ifølge tilhængere af en sund diæt er traditionelle kombinationer af kartofler med kød, fisk eller æg uacceptable. Det antages, at stivelsesholdige fødevarer ikke kombineres godt med animalske proteiner. Så til fordøjelsen af ​​kartofler udskiller kroppen alkaliske enzymer, som opløses i saltsyre produceret af maven til behandling af kød. Således kommer ufuldstændigt fordøjede fødevarer ind i tarmen, hvor gæring kan begynde med aktiv frigivelse af toksiner..

En kombination af kartofler med vegetabilsk olie, creme fraiche, ost, grønne grøntsager og også bælgfrugter betragtes som sund og nyttig..

Drikkevarer

Kartoffeldrikke har en bestemt smag, men betragtes som meget fordelagtige for kroppen. Juice fra rå kartofler og kartoffelbuljong anbefales at drikke som medicin mod forskellige sygdomme. Rødbeder, selleri eller gulerødder tilsættes ofte kartoffelsaft. Derudover tilberedes en traditionel drink fra knolde - naturlig levende kvass. Med tilsætning af havregryn fra kartofler kan du endda tilberede gelé, der betragtes som et beroligende afgiftningsmiddel..

Farlige egenskaber ved kartofler og kontraindikationer

På trods af kartofleres ekstraordinære nyttighed og betydning i kosten er det muligt kun at bruge det med nogle forbehold:

  • kun kartoffelknolde skal spises, da den øverste del af busken (stængler, blade, blomster og frugter) indeholder den alkaliske solanin, som kan forårsage forgiftning af kroppen;
  • grønne og spirede kartofler bør heller ikke indtages på grund af deres toksicitet;
  • juice fra rå kartofler kan koges op til maksimalt februar, for efter dette begynder solanin at samle sig i knolde selv og i deres skræl;
  • under fremstilling af kartofler ved en temperatur på 120 grader og derover omdannes den asparagine aminosyre, der er indeholdt i den, til det kræftfremkaldende stof acrylamid, derfor foretrækkes enhver anden varmebehandlingsmetode undtagen stegning;
  • kartofler anbefales ikke til overvægtige mennesker;
  • kartofler skal bruges med forsigtighed til patienter med svær diabetes.

Vi har samlet de vigtigste punkter om fordelene og mulige farer ved kartofler på denne illustration og vil være meget taknemmelige, hvis du deler billedet på sociale netværk med et link til vores side:

Interessante fakta

Efter at have nået Europa fik kartofler ikke umiddelbart popularitet blandt bønder. De var mistænkelige over for denne plante i lang tid, da de betragtede den som giftig. Ifølge legenden beordrede konge af Preussen Frederik den Store plantning af kartofler i nærheden af ​​hans slot og oprette en dagvagt ved siden af. I tanke om, at soldaterne bevogtede noget værdifuldt, gik bønderne deres vej til slottet om natten og berøvede plantagerne. Dette "reklamer" trick bidrog til spredning af kartofler blandt de lokale beboere.

I Frankrig spillede kartofler i lang tid rollen som en prydplante og voksede udelukkende i botaniske haver. Damer i det høje samfund vævet kartoffelblomster i håret, og mænd bar dem i boutonnierer. Det kongelige forsøg på at introducere planten i landbrugslivet viste sig at være en fiasko. Først i det 18. århundrede lykkedes det agronomen og farmaceut Antoine Parmantier gradvist at overvinde befolkningens modstand. Han var engageret i popularisering af kartofler, arrangerede middagsfester, hvor han behandlede gæster med kartoffelskåle. Det var således han, der formåede at indlede dyrkningen af ​​kartofler som en grøntsagsafgrøde.

I Rusland mødte folket også med forsigtighed og mistillid til opkomsten af ​​en ny kultur. Kartofler blev kaldt ”det forbandede æble” og ”høgenes frugt”, og predikanter fra de gamle troende forbød simpelthen kultiveringen af ​​denne plante. Myndighederne brugte imidlertid voldelige foranstaltninger og tvang bønderne til at plante en "mistænksom" grøntsag. Som et resultat, i midten af ​​XIX århundrede, fejede masseoprør over hele landet, kaldet "kartoffelopstand".

Interessant nok, kun 50 år efter de russiske ”kartoffelopstand”, i æraen med guldrush, i Alaska, blev kartofler værdsat af guldgravere værdige for dens vægt i guld. Og alt fordi kartoffelknolde er meget nærende og rige på C-vitamin, hvilket hjalp guldprospektører med at bekæmpe skørbug og andre sygdomme.

De vidste meget om kartofler og i Irland, hvor denne rodafgrøde blev bøndernes vigtigste mad tilbage i 1700-tallet. Landets befolkning var endvidere så stærkt afhængig af denne billige grøntsag, at en afgrødefejl forårsaget af en sygdom importeret fra Amerika førte til en rigtig katastrofe. Irland blev beslaglagt af Great Potato Hungersnød, hvilket førte til en million menneskers død. Cirka en million flere mennesker forlod landet på flugt fra madmangel [18].

Måske er det derfor, at ordsproget "kartofler og ægteskab er to for alvorlige ting til at joke med" dukkede op i Irland [19]. De elsker også kartofler i Tyskland, hvor der er en analog af det russiske ordsprog "dårer er heldige." Tyskerne siger normalt "de mest dumme bønder har de største kartofler." Og på det russiske sprog er der et ordsprog "et bord uden kartofler - at et parti uden en harmonika".

De sang og udødeliggjorde kartofler ikke kun i folkekunst. For eksempel afbildede mange malere blomstrende kartoffelfelter i deres malerier, processen med at plante og høste kartofler og endda processen med at spise dem. Selv Vincent Van Gogh, der havde en hel række malerier: kartoffel spisere, kvindegrave kartofler og kartoffelkurv, kom ikke rundt om dette emne..

Derudover blev der komponeret digte om kartofler og sange blev skrevet. For eksempel lyder i filmen "Morgenmad på græsset" sangen "Kartoffel" (musik af V. Shainsky, tekster af M. Lvovsky), og Vladimir Vysotsky sang sin egen sang "Comrades Scientists". Til gengæld skrev digteren Ivan Demyanov et børnedigt om kartofler:

At mine håndflader er sorte,
Ingen skælder mig.
Sammen med bedstemor kartofler
Vi plantede ved wattle hegnet!
Snart her på de bløde skråninger,
Hvor han varmet siderne af laden,
Masser af grønne buer
Kan komme i ryggen.
Efter gul, hvid, blå
Lysene tændes -
De vil være så smukke,
Vores senge ved floden!
Må mine håndflader være beskidte,
Jeg har allerede arbejdet med...
Og mere lækker kartofler,
Hvad du planter dig selv i ryggen!

Betydningen af ​​kartofler i vores liv illustreres bedst af adskillige museer og festivaler dedikeret til det. Og 30. maj er verdens kartoffeldag. Også overalt i verden demonstrerer folk kærlighed til denne grøntsag ved at opføre monumenter til den:

Desuden blev kartofler i 1995 den første vegetabilske afgrøde, der blev dyrket i tyngdekraft - på rumfartøjet Columbia. Men på jorden sidder opdrættere ikke i tomgang. Det lykkedes dem at udvikle en blød og meget delikat række kartofler kaldet “La Bonnotte”. Skønt denne kartoffel ifølge legenden blev avlet af den øverste Inka-gud. Plantes og høstes "La Bonnotte" udelukkende for hånd og højst 100 tons om året. Og prisen per kilogram for en sådan delikatesse når 500 euro.

Botanisk beskrivelse

Fra et botanisk synspunkt er kartoffel en flerårig knoldplante i den solanaceous familie. Men i hverdagen kaldes kartofler ofte ”andet brød”, fordi det sammen med hvede, ris, majs og sukkerrør er en af ​​de fem vigtigste afgrøder i verden [1,2].

Historie

Kartoflernes historie har mere end et årtusinde, og forskere mener, at vilde arter af denne plante for første gang begyndte at blive spist tilbage i det 5. århundrede f.Kr. gamle indianere, der boede i Sydamerika. Hvornår og hvordan kartoffelen forlod sit hjemland vides ikke med sikkerhed, men det antages, at den kom til Europa gennem den iberiske halvø og de britiske øer i midten af ​​det sekstende århundrede [3].

I Spanien og især i Irland blev kartofler hurtigt et solidt grundlag for diæt for de lokale beboere, men i resten af ​​Europa var det ikke særlig populært og blev længe betragtet som djævelens arbejde. Ikke desto mindre spredte informationer om kartofleres sande værdi ikke desto mindre sig over den Gamle Verden, og i modsætning til den oprindelige mistillid begyndte de at vokse og forbruge dem i Tyskland, Holland, Belgien, Frankrig og andre europæiske lande.

Den første til at beskrive kartofler i slutningen af ​​det sekstende århundrede og tildele det det moderne videnskabelige navn Solanum tuberosum (lat. Nightshade tuberous) var den schweiziske botaniker Caspar Baugin [4]. Hvad angår det almindelige navn på en kartoffel, varierer den fra land til land. Så for eksempel kommer det russiske navn "kartoffel" fra det tyske ord "kartoffel", som igen blev lånt fra det italienske sprog. I Italien blev kartofler benævnt "tartufoli" analogt med trøffel (it. Tartufo), fordi dens knolde, ligesom trøffelknolde, er placeret under jorden.

Det engelske navn "kartoffel" kommer fra det spanske ord "patata". Spanierne tog på sin side navnet fra indianerne og kombinerede deres ord "papa" (kartoffel) og "batata" (søde kartofler). I Frankrig kaldes kartofler stadig "pomme de terre" (fransk jordæble) [5].

Sorter

I betragtning af, at kartoffel er en uhøjtidelig plante, kan den dyrkes på jord med den mest forskelligartede sammensætning, uanset de klimatiske forhold og temperatursvingninger [6]. Derfor dyrkes kulturen i mere end hundrede lande i verden med et tempereret, subtropisk og tropisk klima. For at få en kvalitetsafgrøde skal du dog vide, hvilken sort der er egnet til jordens og vejrforholdene i et bestemt område.

Der er et stort udvalg af kartoffelsorter (ca. 4000), der spænder fra forskellige vilde arter i Sydamerika til arter, der omhyggeligt er opdrættet af opdrættere. Opdelingen af ​​sorter i kategorier udføres typisk afhængigt af modningsperioden: 70-80 dage (tidlig modning), 90-120 dage (midtmodning), 140-150 dage (sen modning) [1].

Foruden de velkendte sorter som Adretta, Riviera, American eller Granada, der svarer til den traditionelle idé om kartoflernes udseende (brunskal og lysegulvet kød), er der også meget usædvanlige sorter med farvet kød eller farverig udvendig farve. F.eks. Har Vitelotte kartofler et rig lilla kød, mens Alle blå kartofler har både en skræl og blåt kød. Bikini-sorten har en usædvanlig rødgul hud, Christina-knolde er mørkerøde i farve, og Shetland-kartofler er sort på ydersiden.

Voksende funktioner

Kartoffel betragtes som en flerårig, og i hjemlandet, i Sydamerika, findes den ofte i naturen. I Europa dyrkes den imidlertid som en årlig plante. Afhængigt af sorten kan kartoffelbusken nå fra 30 til 150 cm i højden og have fra 4 til 8 stængler. Farven på blade varierer fra lysegrøn til mørkegrøn med en brun farvetone [1]. Ved spidserne af stænglerne vises der normalt små blomsterstande i hvid, lyserød eller syrin, afhængigt af sorten.

Tættere på efteråret dannes frugter på busken - små kødfulde bær med grøn-hvid farve. Toppe og bær indeholder det giftige stof solanin, der beskytter planten mod skadelige bakterier og insekter. Knolde, der anvendes i mad, er placeret under jorden. På den ydre del af kartoffelen er der såkaldte øjne (fra 3 til 15 knopper på en knold), som derefter udvikler sig til unge skud. Kartofler kan dyrkes på ethvert åbent felt, i drivhuse og endda i gryder.

Plantningstiden for denne plante afhænger af knoldens modningstid. Tidlige sorter plantes normalt, når jorden varmer op til 10 ° C, selvom nogle gartnere vælger dage for at plante kartofler på månekalenderen. Imidlertid begynder de at forberede plantemateriale 30-40 dage før plantning. Knolde på størrelse med et kyllingæg, valgt om efteråret, drysset på gulvet eller lagt i et enkelt lag i kasser og opbevaret ved en temperatur på 12-15 ° C, altid i lyset og ved høj luftfugtighed.

Selve kartoffelplantning kan udføres på forskellige måder, afhængigt af jordens densitet. I varme klimaer og let løs jord jordlægges kartofler, mens i fugtigt klima skæres skår under fugtig kartoffeljord, hvilket hæver planteniveauet over jorden. Nogle gange bruger de frømetoden til reproduktion. For at gøre dette, tag frø fra modne kartoffelfrugter og plant dem i kasser, og lad dem ligge på et lyst sted. Frøplanter 13-15 cm høje. Transplanteret i begyndelsen af ​​maj.

Dyrkning af kartofler er bestemt ledsaget af skadedyrsbekæmpelse. Colorado kartoffelbille og wireworm er en reel svøbe til kartoffelplantager. Larver og voksne i Colorado-kartoffelbaggen spiser både bladene på kartoffelbusken og selve knolde. Hvad angår wireworm, er faren kun larven af ​​dette insekt, der gnaver rødder og knolde, hvilket fører til visne og forfald af planten. For at slippe af med disse skadedyr skal du bruge kemikalier.

Valg og opbevaring

Det er ikke nødvendigt at tage en grønnet eller allerede spiret kartoffel, den indeholder alkaloider, der kan provosere forgiftning. Små huller, dybe riller og brune pletter indikerer, at kartofflen blev udsat for skadedyr. Kartofler af høj kvalitet skal være faste og elastiske uden udvendige skader og defekter. Hvis kartoffel egner sig til at presse neglen, og væske begynder at sive ud af det, blev sandsynligvis nitrater anvendt i dyrkningen. Og når du gennemborer huden på en god kartoffel uden pesticider med fingerneglen, vil du høre en sprød ringelyd.

Hvis du har brug for at vælge kartofler til opbevaring om vinteren, er sorter af mellem- og sent modning egnede. Det er også værd at være opmærksom på størrelsen på rodafgrøden. Medium og små knolde indeholder flere næringsstoffer. Derudover afhænger kartofflets modenhed af skrællens tykkelse - jo tykkere den er, jo mere moden er kartoffelen, og jo bedre skal den opbevares. Skrællede og tørrede knolde opbevares bedst ved 2–7 ° C. Kartofler skal også sorteres fra tid til anden og slippe af med rådne rodafgrøder for at undgå spredning af infektioner.

  1. Dubrovin Ivan. Alt om almindelige kartofler. - M.: Eksmo-Press, 1999.-- 96 s.
  2. National Potato Council, kilde
  3. Kartoflers historie, kilde
  4. Hielke De Jong, Joseph B. Sieczka, Walter De Jong. Den komplette bog med kartofler: Hvad enhver dyrker og gartner har brug for at vide. Timber Press. Portland, London. 2011.
  5. Wikipedia, kilde
  6. Fatyanov V.I. Kartofler. - M.: OlmaMediaGrupp. 2010.-- 67 s.
  7. Egenskaber ved kartofler, kilde
  8. Hvordan kan kartofler gavne mit helbred, kilde
  9. Kilde til kartoffernæring
  10. Sundhedsmæssige fordele ved kartoffel, kilde
  11. Society of Chemical Industry. Kartoffelsalat kan hjælpe immunsystemet. ScienceDaily, 25. juni 2017, kilde
  12. Ohio State University. “Gylden” kartoffel leverer dusør med vitamin A og E. Public Library of Science, 8. november 2017, kilde
  13. American Society for Biochemistry and Molecular Biology. Kartofler kan være nøglen til Alzheimers behandling, ScienceDaily, 16. august 2008, kilde
  14. Warner Bryan Farverige kartofler kan pakke kraftig kræftforebyggende slag. Penn State, 26. august 2015, kilde
  15. Kulichenko E.O., Andreeva O.A., Lukashuk S.P., Mazurina M.V. Undersøgelsen af ​​den kemiske sammensætning og antimikrobiel aktivitet af periderm af kartoffelknolde // Apotek og farmakologi nr. 4 (11). - Pyatigorsk, 2015, kilde
  16. Nyt genanvendeligt byggemateriale, delvist lavet af kartofler, kunne hjælpe med at løse affaldsproblemet. University of Leicester. 31. oktober 2013, kilde
  17. Kapitanova E.K. Ode til kartofler // Medicinske nyheder nr. 10. - Minsk, 2015, kilde
  18. Kartoffelhistorie, kilde
  19. Solomonik T., Sinelnikov S., Lazerson I. Europæisk kiste. Kulinariske mesterværker i verden. - Skt. Petersborg: Forlag "Neva", 2006. - 368s.
  20. National næringsstofdatabase, kilde

Det er forbudt at bruge materiale uden vores forudgående skriftlige samtykke.

Administrationen er ikke ansvarlig for at forsøge at bruge recept, rådgivning eller diæt og garanterer heller ikke, at de angivne oplysninger vil hjælpe eller skade dig personligt. Vær forsigtig og konsulter altid din læge.!

Kartoffelsammensætning

Kartoffelsammensætningen er repræsenteret af vitaminer, makro- og mikroelementer, der er nødvendige for kroppens normale funktion. Den højeste koncentration af nyttige elementer i rå kartofler. Men selv med blide metoder til varmebehandling bevarer grøntsagen sine helbredende egenskaber..

Kartoffelsammensætning

Vitaminer og mineraler, der findes i kartofler, kan fuldt ud tilfredsstille kroppens behov. For at gøre dette er det nok at spise 200 g grøntsag pr. Dag.

Vitaminer

For at forstå, hvor nyttig en grøntsag er, skal du vide, hvilke vitaminer der er indeholdt i, og hvad er deres mængde:

  1. A (0,003 mg) - deltager i arbejdet i luftvejene, styrker lokal immunitet, øger modstanden mod virale og infektionssygdomme. Det er nødvendigt at bevare skønheden og sundheden i hår, negle og hud. At have nok vitamin i din krop hjælper med at forhindre acne og hudorme..
  2. B1 (0,12 mg) - regulerer funktionen af ​​centralnervesystemet, forbedrer processen med ledning af nerveimpulser til muskelvæv. Han deltager aktivt i hjertets muskels arbejde. Det har en smertestillende effekt. Hjælper med kulhydratabsorption.
  3. B2 (0,07 mg) - kroppen har behov for vækst og udvikling af knogler, ledbånd og brusk. Påvirker synet positivt, forhindrer udviklingen af ​​mange øjensygdomme, reducerer synsskarpheden på grund af aldersrelaterede ændringer i kroppen. Ansvarlig for tilstanden af ​​hår, negle og hud.
  4. B3 (1,8 mg) - hjælper med at reducere koncentrationen af ​​"dårligt" kolesterol, forhindrer dannelse af kolesterolplaques og er forebyggelse af hjerteanfald. Det har en ekspanderende effekt på væggene i blodkar, på grund af hvilket arbejdet i det vaskulære system og hjertemuskelen normaliseres. Vitamin væsker blod. Det er især vigtigt for hjertet. Deltager i processen med protein- og fedtstofskifte.
  5. B5 (0,3 mg) - stimulerer binyrerne til at producere hormonelle stoffer. Fremmer den aktive produktion af cortisol, konstruktion af celler i det centrale nervesystem. Syntetiserer kolesterol og fedtsyrer, understøtter den normale funktion af mave-tarmkanalen. Reducerer de negative virkninger af medikamenter og giftige stoffer. Med en tilstrækkelig mængde vitamin øges kroppens modstand mod stress.
  6. B6 (0,3 mg) - krævet for at opretholde fordøjelseskanalen. Deltager i proteinmetabolisme, hjælper med at absorbere fedtsyrer, sænke blodtrykket. Især fordelagtigt for immunsystemet. Stoffet aktiverer produktionen af ​​serotonin - et hormon af glæde, der forbedrer en persons humør og psyko-emotionelle tilstand.
  7. B9 (0,008 mg) eller folsyre er især vigtig for kvinder under graviditet, fordi den er ansvarlig for den rette dannelse af fosterets neurale rør. Vitamin styrker immunforsvaret og kredsløbssystemet. Han deltager aktivt i syntesen af ​​aminosyrer og enzymer, der er nødvendige for fordøjelsen af ​​mad.
  8. C - hjælper med at accelerere regenereringsprocessen på celleniveau, så sår heles hurtigere. Sænker kolesterol, har en styrkende effekt på immunsystemet, hvilket øger kroppens modstand mod vira og bakterier. Det er et vitamin fra ungdom, skønhed og langt liv..
  9. E - er ansvarlig for tilstanden af ​​celler og forhindrer deres for tidlige aldring. Beskytter lungerne mod forurening, sænker blodtrykket, hjælper med at opløse blodpropper og forhindre deres re-dannelse. Øger modstanden mod patogen mikroflora.

Disse gavnlige stoffer i den højeste koncentration indeholder kartoffelskallet. Derfor anbefales det at tilberede en grøntsag med det.

Mineraler

Vitaminer i kartofler er ikke den eneste værdi af dette produkt. Mineraler indeholdt i grøntsagen er ikke mindre nyttige. De har en kompleks effekt på kroppen:

  1. Kalium (588 mg) - understøtter hjertemuskelens tilstand og funktion. På grund af en sådan egenskab som at fjerne overskydende væske fra kroppen, regulerer det vand-alkalisk balance og eliminerer ødemer. Dette mineral har ikke kun brug for hjertet, men også nyrer, lever og centralnervesystem. Mineralet findes også i hår, negle og hud, hvilket gør dem smukke og sunde..
  2. Fosfor (58 mg) - giver kroppens vækst og dens bedring. Deltager i energimetabolisme. Til stede i knogler og ledvæv. Uden et mineral kan der ikke findes DNA. Det regulerer transmission af nerveimpulser til muskelfibre..
  3. Klor (58 mg) - normaliserer fordøjelsessystemet på grund af aktiv deltagelse i syntesen af ​​saltsyre. Elementet fremmer produktionen af ​​amylase, uden hvilken kulhydrater ikke kan absorberes. Klor er nødvendigt for en stabil funktion af leveren. Det renser kroppen for giftige stoffer.
  4. Svovl (32 mg) - er en af ​​komponenterne i kollagen. Mineralet deltager i overførslen af ​​energi, syntesen af ​​galdesyre, uden hvilken processen med fedtabsorption forstyrres i kroppen. Det er en naturlig antioxidant, der beskytter celler mod frie radikaler..
  5. Magnesium (23 mg) er en aktiv komponent i de fleste biokemiske processer i kroppen. Det deltager i energiproduktion, sukkerassimilering, proteinsyntese. Elementet reducerer graden af ​​ledning af nervesignaler. Det har antihistamin og antiinflammatoriske virkninger. Beskytter kroppen mod vira og bakterielle patogener.
  6. Calcium (10 mg) - er ansvarlig for den fulde udvikling og styrke af knogler, led- og brusk, tænder og negle. Dette er et vigtigt element, der regulerer funktionen af ​​hjertemuskelen..
  7. Natrium (5 mg) - er ansvarlig for metaboliske processer mellem celler, muskelfibers excitabilitet og nerveender. Aktiverer produktionen af ​​fordøjelsesenzymer. Mineralet har evnen til at tilbageholde væske i kroppen og forhindrer derved det tab, hvilket er især vigtigt for huden.
  8. Zink (0,36 mg) - styrker immunforsvaret, beskytter kroppen mod vira og bakterier. Det er en kraftig naturlig immunmodulator. Tilvejebringer dannelse af led- og knoglevæv. Det er ekstremt vigtigt for styrken af ​​tandvævet. Det har en positiv effekt på hjernens funktion og mentale evner. Hos kvinder understøtter det funktionen af ​​æggestokkene og en stabil hormonel baggrund. Hos mænd forhindrer det udviklingen af ​​prostataadenom.
  9. Mangan (0,17 mg) - beskytter cellemembraner mod de negative virkninger af frie radikaler og er direkte involveret i syntesen af ​​fedtsyrer. Beskytter leveren mod fedtgenerering. Mangan regulerer absorptionen af ​​vitamin E og C, B.
  10. Kobber (0,14 mg) - er involveret i produktionen af ​​kollagen og elastin, nødvendigt for huden. Reducerer risikoen for at udvikle autoimmune sygdomme. Elementet er vigtigt for at opretholde fedt og protein metabolisme. Forøgelse af resistensen mod patogen mikroflora har en styrkende effekt på immuniteten.
  11. Jern (0,1 mg) - er ansvarlig for koncentrationen af ​​hæmoglobin i blodet, opretholder det på det rette niveau, på grund af hvilket cellerne modtager ilt og næringsstoffer i det krævede volumen. Elementet hjælper immunsystemet med at håndtere patogener.

På grund af dets komponenter har kartofler en helende virkning på den menneskelige krop og bruges ofte som et hjælpeelement i den komplekse terapi af mange sygdomme, især fordøjelseskanalen.

Proteiner fedtstoffer kulhydrater

Den kvantitative sammensætning af BJU (proteiner, fedt, kulhydrater) i kartofler er især nødvendigt for mennesker, der ønsker at tabe sig eller er tilbøjelige til fedme. Der er mindst fedt i knolde: i 100 g er der ikke mere end 0,4 g. Protein på andenpladsen i indholdet er 2 g. Kolhydrater er til stede i den største mængde - 16,1 g.

Koncentrationen af ​​BJU og hvor mange kalorier i en grøntsag afhænger af metoden til varmebehandling.

Kalorie kartoffel

Før du forbereder knolde, skal du finde ud af, hvor mange kalorier der kan indeholde i en skål, der er tilberedt derfra. Det hele afhænger af, hvordan grøntsagen koges, og hvilke ekstra ingredienser der tilsættes..

Kalorisk rå knold: pr. 100 g - 77 kcal.

bagt

Ristning er en mild metode til varmebehandling af en grøntsag, som giver dig mulighed for at holde sunde stoffer og et lavt kalorieindhold i det. I en knold bagt med en hud - fra 80 til 90 kcal, men dette tal øges afhængigt af hvilken anden komponent der er i skålen:

  • creme fraiche - 117 kcal;
  • vegetabilsk olie, svinekød - 133;
  • smør og kylling - 140.

Bagt grøntsag er velegnet som diætret, men uden tilsætningsstoffer. Det er bedre at bruge det sammen med vegetabilsk olie. Fra krydderier vælg suneli humle, ingefær, sort peber.

stegt

Stegt kartofler er en høj-kalorie tallerken. Men dette er afbalanceret af en høj grad af mætning. Kalorier afhænger af metoden til stegning:

  • i vegetabilsk olie - 203 kcal;
  • i fedt - 212;
  • på smeltet smult - 224.

Den mest kalorieindhold betragtes som hjemmelavet pommes frites. Det kan indeholde op til 305 kcal. Maksimumet indeholder frites fra McDonald's: 100 g - 500 kcal.

kogt

Kogte grøntsager er diæt. Men før du inkluderer det i den daglige menu, skal du overveje, at kartoffelsorten, modenhed og tilberedningsmetode, supplement med kødkomponenter, dyre- og vegetabilske olier er meget vigtig. Kalorimåltider (i kcal):

  • ung - ikke mere end 66;
  • i uniform - op til 78;
  • gammel, rengjort - fra 78 til 80;
  • unge knolde, kogt med smør og dild, - fra 84 til 90;
  • potetmos i mælk uden tilsætning af smør - højst 97;
  • kogt med grøntsager (løg, gulerødder og svampe) - 102;
  • puré på vand med tilsætning af vegetabilsk olie - 121;
  • puré med tilsætning af smør - 133;
  • kogt med hakket hvidløg og solsikkeolie - op til 124;
  • puré på vand med et råt æg og vegetabilsk olie - 128;
  • gammel med smør - 136;
  • med krakler - 171.

På trods af kalorieindholdet og tilstedeværelsen af ​​fedt i forskellige retter, bør du ikke helt opgive brugen af ​​dem. Fedtstoffer er vigtige for kroppen sammen med andre næringsstoffer. For at kroppen behandler dem hurtigere og korrekt assimileres, anbefales det at bruge flere friske grøntsager sammen med kogte knolde, smør og kød. De har en høj koncentration af silicium, hvilket giver fedtfordeling.

Hvor meget stivelse er der i kartofler?

Stivelse er en anden forbindelse, der har en gavnlig virkning på kroppen. Dette stof omslutter væggene, når det kommer ind i maven, og beskytter dem mod skader.

Denne egenskab tillader brugen af ​​grøntsager til behandling af sygdomme i fordøjelseskanalen.

Stivelse giver en langvarig følelse af fylde, giver energi. Men dets anvendelse i store mængder er kontraindiceret til mennesker med tarmsygdomme, diabetikere og fedme. For at reducere koncentrationen af ​​stoffet skal grøntsagen opbevares i vand i nogen tid. Mængden af ​​stivelse i en kartoffel afhænger af sorten:

  • Karatop - fra 10,6 til 14,4%;
  • Held - fra 11 til 14,5%;
  • Radonezh - fra 10 til 14,3%;
  • Rød Scarlet - fra 10,1 til 15,6%;
  • Guiden - fra 12,4 til 15%;
  • Red Lady - fra 12,5 til 16,8%;
  • Ryabinushka - fra 11,9 til 15%;
  • Odyssey - fra 12,8 til 17%;
  • Aurora - fra 13,5 til 17,3%;
  • Impala - fra 10,5 til 14,6%;
  • Eventyr - fra 13,5 til 17,1%;
  • Elizabeth - fra 13 til 18%.

Lavt stivelsesindhold er fra 10 til 13%. En sådan grøntsag er perfekt som ingrediens i salater og supper. På grund af den lave stivelse vil sådanne knolde efter kogning ikke koge og vil ikke forfalde. Det gennemsnitlige indhold er fra 14 til 25%. Knolde er velegnede til stegning.

Høj betragtes som et beløb på 25%. Sådanne rodgrøntsager er godt kogt, så de bruges bedst til potetmos, bagt eller kogt i deres skind.