Hvilke æg er nyttige for kroppen: vitaminsammensætning og hvor ofte du har brug for at spise

Hej kære læsere! Kan du lide æg? I dag vil jeg tale om dette værdifulde produkt for kroppen. Vitaminer i æg, både i kylling og vagtel, er i store mængder. Ved ernæring sammenlignes de med sort og rød kaviar! Produktet er værdifuldt i sit enorme indhold af protein og lecithin: uden disse stoffer er normal udvikling af muskelvæv og nervesystemet umulig. Lad os tale mere om dens fordele for vores krop..

Vitaminsammensætning

Æg findes regelmæssigt på de fleste menneskers bord. De betragtes som et diætprodukt: dem, der vil tabe sig, inkluderer dem i deres diæt. I 100 g kogt kyllingæg, kun 160 kcal, 11 g fedt, 12 g værdifuldt protein. De indeholder næsten ikke kulhydrater. Vagtel lidt kalorie: 170 kcal pr. 100 g.

Produktet indeholder også mineraler, aminosyrer og andre værdifulde stoffer, hvoraf de fleste er i æggeblommen. Hvor kommer en så høj næringsværdi fra? Æggeblomme er den fremtidige frugt, derfor er det ikke overraskende, at naturen giver den en enorm mængde næringsstoffer. Dette er den reserve, der skal bruges til fremkomst af kylling.

Sammensætningen af ​​kogte og rå æg er næsten den samme. Med en kort varmebehandling bevares vitaminer og sporstoffer. Hvis du bruger produktet mindst 2-3 gange om ugen, vil der være mere styrke, øget effektivitet.

Så hvorfor er æg værdifulde for os? De indeholder værdifuldt proteinalbumin, 7 aminosyrer, mere end 10 vitaminer og mineraler. De vigtigste næringsstoffer er vitamin A, E, D, gruppe B.

A-vitamin (retinol) findes i æg i en mængde på 0,26 mg pr. 100 g. Forbindelsen er involveret i stofskifte, danner pigmentet i de synlige organer, styrker kroppen og kontrollerer kolesterol. Stoffet er nødvendigt for sundheden i hud og hår, knoglevæv. Det er involveret i forebyggelse af onkologi. Æg bør inkluderes i kosten til mennesker, der har flassende hud.

Kylling og vagtelæg er den mest værdifulde kilde til B-vitaminer. Hvis du har fordøjelsesproblemer, lav immunitet, lider du af kronisk betændelse i slimhinderne, allergier, leversygdomme, æg bør konstant være til stede på bordet. Især i dem er vitaminer B12 og B4. Stoffer er ansvarlige for dannelsen af ​​røde blodlegemer, den normale funktion af nervesystemet.

D3-vitamin er i æggeblommen. Dette stof syntetiseres delvist i kroppen under påvirkning af ultraviolet stråling. Især meget af det i vagtelæg (1,4 mcg). Sammen med det høje calciumindhold er produktet en fremragende profylakse mod raket. Giv dine børn vagtelæg regelmæssigt, så børnene vokser op sunde og mobile. Jeg skrev mere om D3-vitamin her..

Til normal cellevækst, eliminering af toksiner, iltmætning af væv, vitamin E. I kyllingæg er det indeholdt i en mængde på 0,6 mg, i vagtelæg - 1,08 mg. Stoffet opretholder normal hud, hår, negle, opretholder vaskulær tone.

K-vitamin betragtes som lige så værdifuldt.Det normaliserer funktionen af ​​mange indre organer, inklusive leveren og bugspytkirtlen. I vagtelæg er dens indhold 0,3 mcg.

De resterende vitaminer er til stede i produktet i følgende mængder:

VitaminKyllingQuail
I 10,07 mg0,13 mg
I 20,44 mg0,79 mg
I 33,6 mg-
PÅ 51,3 mg1,7 mg
PÅ 60,14 mg0,15 mg
PÅ 90,007 mg66 mcg
N0,02 mg-
Kolin (B4)251 mg263 mg
PP-0,15 mg

Specielt værdifuld i æg er lecithin. Det bidrager til den normale funktion af leveren, nervesystemet. Uden det er den normale absorption af B-vitaminer umulig..

Mere om lecithin og dens fordele for hjernen og hukommelsen, se HER.

Mineralsammensætning

Foruden vitaminer indeholder æg mikro- og makroelementer. Den mest værdifulde af dem er calcium og fosfor. I 100 kg kyllingæg 55 kg calcium og 192 mg fosfor i vagtel - 64 mg calcium og 226 mg fosfor.

Begge elementer er nødvendige for konstruktion af knoglevæv, er involveret i nervesystemets funktion. Børn har brug for disse stoffer for stabil hjernefunktion og god skolepræstation.

Til det kardiovaskulære system har vi brug for kalium, der findes i æg i en mængde på 140 mg. Elementet styrker hjertemuskelen, forhindrer hjerteanfald, forbedrer stofskiftet.

Natrium regulerer vand-salt metabolisme og er påkrævet til normal metabolisme. Jern forhindrer anæmi og giver ilttransport til cellerne. Et lige så værdifuldt element er magnesium, der styrker nervesystemet..

Ud over disse mikro- og makroelementer indeholder produktet:

ElementerKyllingQuail
Magnesium12 mg13 mg
Natrium134 mg141 mg
Jern2,5 mg3,65 mg
Chrom0,004 mg65 mcg
Cobalt0,01 mg37 mg

Fordelene og skadene af æg for kroppen

Når vi ved, hvor mange nyttige forbindelser der er indeholdt i et produkt, kan vi let bestemme dets værdi for kroppen:

  • understøtter immunitet på grund af en høj koncentration af protein lindrer betændelse, regulerer syre-basebalance;
  • let at fordøje, er en kilde til energi;
  • i rå form gendanner beskadigede stemmebånd;
  • Hjælper med at bekæmpe onkologi;
  • forbedrer fordøjelsen og stofskiftet;
  • styrker knoglevæv, bidrager til normal funktion af nervesystemet og det kardiovaskulære system;
  • regulerer kolesterol og fedt;
  • forbedrer syn, leverfunktion;
  • stimulerer styrke hos mænd;
  • forhindrer udvikling af rakitt hos børn;
  • stimulerer produktionen af ​​kønshormoner hos kvinder, forhindrer fosterpatologier hos gravide kvinder.

Men du kan ikke spise æg ukontrolleret. Hvis du er allergisk, er det bedst at begrænse mængden af ​​dette produkt i menuen. Hvorfor? Blommen indeholder mange potentielle allergener. Af denne grund anbefales det ikke til små børn og patienter med allergiske reaktioner. Men protein kan spises i enhver mængde.

Højt kolesteroltal er en anden begrænsning for brugen af ​​produktet. I store mængder bidrager æg til dannelsen af ​​blodpropper, provoserer fedme. 1 stykke indeholder 200 mg kolesterol. Af denne grund rådgiver læger diabetikere om ikke at spise dette produkt overhovedet til forebyggelse af hjerteanfald og slagtilfælde. Men i dag omdefinerer læger denne teori. Det menes, at æg ikke forøger blodcholesterol, og kroppen tilpasser sig gradvist til deres brug..

Foranstaltningen er vigtig i alt. Hvis du spiser 3-5 æg om ugen, vil dette ikke påvirke dit helbred. Når man overspiser, skal man forberede sig på de negative konsekvenser. I det mindste vil du være bekymret for sværhedsgraden og smerterne i din mave..

Nyttig video om fordelene og skadene af æg for kroppen

Forbrugsprocent

For at ægene kun kan give fordele, er det vigtigt at vide, hvor meget mad du kan spise om dagen, og hvordan man laver mad. En sikker dagpenge for en voksen er 3 pr. Dag..

Børn kan spise 1-2 stykker om dagen. Babyer får ca. 0,5-1 åge eller protein i cirka et år, afhængigt af barnets sundhedsstatus.

Hvad der sker med en person, hvis han spiser flere æg er ukendt: der er ikke foretaget undersøgelser. Mange atleter spiser 6-10 stykker om dagen og har det godt. Jeg tror, ​​det hele afhænger af menneskers sundhedstilstand.

For at ægene skal være gavnlige, skal de koges korrekt. Efter min mening er den bedste mulighed at tilberede blødkogt. Dette bevarer værdifulde sunde stoffer..

Mange mennesker foretrækker at drikke rå æg, men de kan indeholde salmonella og andre tarminfektioner. Det er bedre at beskytte dig selv og varmebehandle produktet. Sådan gør du det rigtigt?

  • Vask æg under rindende vand for at skylle patogene bakterier på dem..
  • Læg produktet i et køkkengrej, og hæld koldt vand i. Hæld ikke æg med kogende vand, ellers sprænger de. Vand skal opvarmes gradvist.
  • Efter kogning koges i 2 til 15 minutter. 2 minutter er nok til at få blødkogte æg. Madlavning længere end 15 minutter er uønsket: vitaminer og mineraler nedbrydes.
  • Hæld de færdige æg med koldt vand.

Efter disse anbefalinger kan du sikkert bruge dit yndlingsprodukt. Som et sundt måltid kan du tilberede en dampomelet. Men stegte æg er ikke den bedste mulighed for folk, der overvåger helbredet. Denne skål er kalorisk og indeholder mere kolesterol..

Glem ikke at medtage det i kosten og give det til børn til helbredelse. Hvis du vil lære om de nyttige egenskaber ved andre produkter, kan du abonnere på min blog. Vi er glade for at se dine kommentarer.!

Kyllingæg

Kyllingæg optrådte i den menneskelige diæt for tusinder af år siden, men deres nyttige og skadelige egenskaber forårsager stadig blandede anmeldelser blandt forbrugere og forskere. Nogle nægter at spise æg på grund af kolesterolet, de indeholder, og risikoen for at forværre det kardiovaskulære systems tilstand. Andre ignorerer dem på grund af salmonellose. Atter andre betragter det købte produkt som ubrugt og køber æg, der udelukkende er lagt af huskehøns, og foretrækker æg med brune skaller som mere værdifulde. Der er meget forvirring med dette produkt, og hvad der er sandt med alt dette, vil vi forstå artiklen.

Nyttige egenskaber ved æg

Sammensætning og kalorieindhold

Basistoffer (pr. 100 g):Rå æggeblomme [1]Råt protein [2]Kogt eller posjeret æg (hele) [3]Stegt æg olie (hel) [4]
Vand52.3187,5775,5866,82
Kulhydrater3,590,730,720,76
Sukker0,560,710,370,39
Egern15.8610.912.4713,27
Fedtstoffer26.540,179,4417.24
Kalorier (Kcal)32252142215
Mineraler (mg / 100 g):
Kalium109163137146
Fosfor390femten197209
Calcium12975659
Natrium48166429457
Magnesium5elleve12tretten
Jern2,730,081,741,86
Zink2,30,031,281,36
Kobber0077002300720076
Vitaminer (mg / 100 g):
E-vitamin2,5801,041,95
Vitamin B20,5280,4390,4310,459
A-vitamin0,3800,160,17
Vitamin B60,350,0050,160,171
Vitamin B10,1760,00400340036
Vitamin PP0,0240,10500710075

De to første søjler i tabellen viser niveauerne af vitaminer og mineraler pr. 100 g produkt, som giver dig mulighed for at sammenligne rått protein og æggeblomme og se, at indholdet af fosfor, calcium, jern, zink, vitamin E, A, B1 og B6 næsten er fuldstændigt "ansvarligt" "Æggeblomme. Det indeholder også 23-26% neutralt fedt, 16% protein, phospholipider (11%), mineraler (3%), kolesterol (0,8-1,5%). Inkluderer flerumættede, enumættede og mættede fedtsyrer..

Men i et protein med samme masse er der mere kalium, natrium, magnesium, vitamin PP. Derudover er proteindelen af ​​ægget repræsenteret af ovalbumin (54%), antibakteriel ovotransferrin (12%) og lysozym (3,5%) osv. Men i et æg er æggeblommens og proteinmasserne ikke ens. Det gennemsnitlige forhold mellem æggeblomme, proteiner og skald i et kyllingæg, der er afsluttet modning, er henholdsvis 8: 14: 3, hvilket skal tages i betragtning, når et æg indgår i ernæringsprogrammer.

Healende egenskaber

Æggens terapeutiske virkning opnås først og fremmest takket være det let fordøjelige protein. Ved regelmæssig brug hjælper det:

  • øge muskelmasse;
  • styrke knogler;
  • opretholde vævsintegritet;
  • bekæmpe overvægt;
  • aktivere hjernefunktion;
  • lavere blodtryk;
  • forhindre grå stær og forbedre synet;
  • mindske deponering af kolesterolformationer på væggene i blodkar;
  • opretholde en sund lever.

Kyllingægprotein betragtes generelt som den lettest fordøjelige kilde til alle de essentielle aminosyrer, hvoraf mange har en antioxidanteffekt (ovotransferrin, lysozym).

Yolk har et mere kontroversielt ry. På den gode side er det kendetegnet ved, at det er nyttigt til hudsygdomme, beskytter mod osteoporose og har en koleretisk virkning. Og udseendet af en negativ vurdering provoseres af kolesterol indeholdt i æggeblommen, som potentielt kan forårsage udviklingen af ​​hjerte-kar-patologier.

Kolesterolproblem i kyllingæg

I spørgsmålet om virkningen af ​​kolesterol indeholdt i æg på tilstanden af ​​det kardiovaskulære system blev to antagonistiske lejre tydeligt identificeret:

  • Modstandere af ægernæring, med henvisning til videnskabelig forskning, hævder, at en overflod af kolesterol øger risikoen for pludselig død og forværrer blodkarrens tilstand markant. Desuden kaldes en "farlig dosis" kun ét æg om dagen.
  • Tilhængere af ægernæring, også med henvisninger til adskillige, men mere moderne videnskabelige studier, hævder, at et æg pr. Dag ikke kun ikke truer det kardiovaskulære system, men også forbedrer dets tilstand. Selv for risikogrupper (rygere, diabetikere og mennesker med hjerteproblemer) er moderat ægforbrug ganske acceptabelt (1 stk. Om 2-3 dage).

I denne tvist henviser vi til udtalelse fra en læge fra Harvard Medical School Anthony Komaroff [5]. Ifølge ham er et æg pr. Dag for de fleste raske mennesker normalt og bidrager ikke til udviklingen af ​​hjertesygdomme eller slagtilfælde.

Tidligere troede man både inden for medicin og mennesker, at da der er kolesterol i æggeblommen, og kolesterol i blodet øger risikoen for hjerte-kar-patologier, er det logisk, at det er bedre at udelukke æg fra kosten. Siden da har mange undersøgelser imidlertid vist, at hovedkolesterolet i vores krop produceres af leveren og ikke direkte kommer fra fødevarer. Leveren producerer den som et resultat af behandling af mættet og transfedt. Et stort kyllingæg indeholder kun ca. 1,5 g mættet fedt. På samme tid har det mange nyttige komponenter: lutein, zeaxanthin (for øjnene), kolin (til hjerne og nerver), vitamin A, B, D.

Bevis for, at mængden af ​​kolesterol i et æg (hvis der er et pr. Dag) er sikkert for de fleste mennesker, er en storstilet undersøgelse af Harvard Medical School, der involverede hundreder af tusinder af mennesker gennem flere årtier. De udfyldte spørgeskemaer, hvor de beskrev deres ernæring og de sygdomme, de havde. Ifølge resultaterne viste det sig, at tilstedeværelsen af ​​æg i kosten (højst 1 pr. Dag) på ingen måde var forbundet med et højere niveau af udvikling af hjertesygdom eller dødelighed af disse sygdomme.

Anthony Komaroff bemærkede samtidig, at hvad der er med ægene er af stor betydning. Mættede fedtstoffer fra smør, ost, bacon, pølser, slik eller melprodukter hæver kolesterol sammenligneligt med mere end 1 æg pr. Dag.

Baseret på dette ville det tilsyneladende være muligt at bestemme forbrugshastigheden for dette produkt på niveauet 1 æg pr. Dag for sunde aktive mennesker. Imidlertid kalder mere omhyggelige ernæringseksperter 2-3 æg om ugen den optimale mængde. For Rusland betragtes for eksempel 260 den anbefalede norm. i år. Nedenfor gennemgår vi i det relevante afsnit andre undersøgelser, der understøtter kolesterolsikkerheden i en moderat ægdiæt..

I medicin

Som råmateriale til den farmaceutiske industri anvendes enzymet lysozym og shell..

  • Lysozym er et antibakterielt middel, der kan ødelægge cellevæggene i bakterier. I fødevareindustrien er det kendt som konserveringsmiddel kosttilskud E1105. Og inden for medicin bruges det som et lokalt antiseptisk middel, for eksempel som en del af præparaterne "Lizobakt", "Lizoprim Lor".
  • På basis af skallen tilberedes nogle calciumpræparater - for eksempel Calcid. Sådanne midler er ofte stadig yderligere beriget med vitaminer (inklusive dem, der bidrager til bedre absorption af calcium: D3, C).

Et antal vaccinationsbaser dyrkes på kyllingembryoer, herunder influenzavacciner, typhus, gul feber og encephalitis. I immunologi bruges det vigtigste ægprotein - ovalbumin - til at stimulere testallergiske reaktioner.

Derudover er kyllingæg en del af de terapeutiske diæter nr. 1 og nr. 5. Diæt nr. 1 er ordineret i terapeutiske genoprettelsesprogrammer efter akut gastritis med mavesår og 12 duodenalsår. Diæt nr. 5 sigter mod at reducere risici i tilfælde af fordøjelsesproblemer.

I folkemedicin

Æg i folkemedicinen er længe blevet brugt til at behandle sygdomme i luftvejene, sygdomme i mave-tarmkanalen, stoppe blødning (inklusive hæmorroidal oprindelse) og lindre forbrændinger. I den daglige diæt for mænd i rå form blev de introduceret for at øge styrken.

I referencebogen for traditionel medicin beskrives et tilfælde af en overraskende heling af en patient fra tuberkulose, der kun bruger høneblommer. Pigen, der nægtede officiel medicin, drak dagligt op til 50 æggeblommer med hønseæg i begyndelsen af ​​behandlingen og op til hundreder af æggeblommer ved afslutningen af ​​behandlingen, som varede i 4 måneder. Selvom denne terapi kan kaldes ekstrem, førte den ifølge forfatteren til guiden til patientens fuldstændige bedring.

Men en meget enklere folkemåde til behandling af tuberkulose involverer også brugen af ​​rå æggeblommer (2 stk.), Som i opskriften er formalet med smør (1 spsk.), Honning (1 spsk. L.) og stivelse (1 dess. L. ) Denne blanding opbevares i køleskabet og tager 1 spsk. l to gange om dagen.

Og for at slippe af med en mild hoste tilbereder folk ofte en blanding, hvis opskrift generelt er mere som en almindelig mogul-mogul, som sunde mennesker laver til morgenmad: slå et råt æg med sukker eller honning og tag det på tom mave, drik rigeligt vand efter en time.

I udseendet af gastritis, mavesår, betændelse i tolvfingertarmen 12, spiller bakterien Helicobacter pylori en aktiv rolle. For at bekæmpe det anbefaler traditionelle healere om morgenen to timer før morgenmaden og sørg for at drikke rå og helst stadig varme kyllingæg på tom mave.

Denne anbefaling kan forklares med det faktum, at råprotein reducerer surhedsgraden af ​​gastrisk juice, som om morgenen, inden du spiser, normalt er ca. 1,5-2 pH. Da bakterier forbliver aktive ved 4–9 pH, kan et fald i mediets surhed bruges til at bekæmpe dem. Derudover begynder ægget, enzym lysozym, som antibiotikum at virke på bakterien, hvilket kun øger effektiviteten af ​​metoden.

Hvis det i den foregående metode var nok bare at drikke et æg hver morgen, så til behandling af dysenteri, anvendte healerne en hel skema med ægernæring, designet til 6 dage:

  • 1-2 dage: 12 stk. - 2 stk. hver 2. time.
  • 3-4 dage: 8 stk. - 2 stk. hver 3. time.
  • 5-6 dage: 4 stk. - 2 stk. morgen og aften.

En æg-olieblanding er forberedt på at stoppe alle former for blødning, men som et eksempel giver vi en opskrift, der er udarbejdet til behandling af hæmorroider. Den æggeblomme af det kogte æg og et stykke smør i samme størrelse blandes sammen, og derefter tilsættes kobbersulfat (en klemme på størrelse med et tændstikhoved). Det resulterende produkt opbevares i køleskabet, men inden du går i seng 1 tsk. en sådan blanding ruller ind i et lille cylindrisk stearinlys og indsættes i anus om natten. For at opnå effekten skal proceduren gentages flere gange.

Der er æginfusioner, som traditionel medicin positionerer som et gammelt middel til bekæmpelse af hoste, bronkitis, tuberkulose, lungebetændelse. I en af ​​de eksisterende opskrifter lægges vaskede hele æg (7 stk.) På bunden af ​​en 3-liters krukke og dækkes med velling fra citroner, der føres gennem en kødslibemaskine (1,5 kg citrus males sammen med en skræl). Dåsen lukkes med gaze og sættes i køleskabet i tre dage. Derefter overføres indholdet til en anden skål, æltes grundigt og ledes gennem en sigte. Og til sidst hældes alt dette med en blanding af honning (1 l) og cognac (0,5 l).

Tag tinktur tre gange om dagen 20 minutter efter at have spist 1 spsk. l Opbevar en 3-liters krukke i køleskabet, der dækker nakken med gasbind. Men normalt fremstilles et sådant præparat i mindre mængder for at have tid til at drikke det inden for 2 uger, indtil det forværres.

Varianter af en lignende opskrift findes i litteraturen, hvor hele æg (3-4 stk.) Og citron "grød" (3-4 cm.) Er lagt i lag, indtil karret er fuldstændigt fyldt. Kanden opbevares derefter på et mørkt sted i 10 dage, og efter tilsætning af citron, cognac og indsamling af urter (salvie, lakridsrød, kløver), yderligere 3 dage i kulden. I en sådan opskrift til behandling bruges først kage, som brygges i en termos med en hastighed på 3 spsk. liter pr. 0,5 liter kogende vand til at drikke 150 ml før måltider. Og når måltidet slutter, skal du gå til det vigtigste stof. Helende væske i 1 spsk. l taget tre gange om dagen 20 minutter før måltider.

I folkemedicinen bruges infusioner af kalkrig æggeskal som et middel til at styrke knoglevæv. Før brug vaskes skallen først grundigt, desinficeres, formales til pulver, og derefter hældes pulveret med varmt vand for at opnå en calciuminfusion.

Fra et biokemisk synspunkt er dette imidlertid meningsløst. Calciumcarbonat, der danner grundlaget for æggeskallen (90-95% deraf), er til stede i en vanduopløselig form, og vandinfusion vil ikke fungere ud af det. Men da et sådant pulver opløser saltsyre indeholdt i maven godt, er det fornuftigt at spise en skefuld skal for at kompensere for calciummangel, hvis der af en eller anden grund ikke findes talrige calciumpræparater. Kun dette kræver yderligere anstrengelser: først skal det vaskes grundigt og derefter slibes. Skønt den berømte Avicenna for eksempel behandlede sine patienter ved at give dem en knivspinde malet ægskal om dagen.

I den mystiske tradition praktiseres en anden virkelig populær behandlingsmetode - udrulning af ødelægning og forskellige sygdomme ved ægget. Denne procedure gennem århundreder er vokset med mange detaljer. Fra et tidspunkt har vores lands territorium fusioneret elementer af hedenske og kristne ritualer, hvis valg varierer i forskellige regioner og heler "skoler". Målet med proceduren er imidlertid det samme overalt: som et resultat skal ægget påtage sig al negativitet og sygdom hos patienten.

I østlig medicin

Æggebehandling er meget almindelig inden for kinesisk medicin, ofte i kombination med eddike og citron. Men for at få den maksimale effekt, skal du gennemgå resten af ​​kosten for at overholde reglerne i det østlige verdensbillede. Nedenfor er eksempler på nogle klassiske "æg" -opskrifter på forskellige sygdomme:

  • Forebyggelse af åreforkalkning. Et æg (1 stk.) Nedsænkes i æble cider eddike (180 ml) i 2 dage. Derefter fjernes den blødgjorte skal, og indholdet rystes og opdeles i 7 dele (til et ugentligt kursus). Værktøjet tages om morgenen med to dele honning opløst i vand..
  • Koronararteriesygdom. Kyllingæg (2 stk.) Nedsænkes i eddike (400 ml), lukkes og rengøres på et mørkt sted i 4 dage. Derefter knækkes æggene, og indholdet blandes og infunderes i yderligere 3 dage. Lægemidlet drikkes i 1-2 tsk. tre gange om dagen i en uge.
  • Brok. Æg (2 stk.) Blandes med anis (20 g), overcooked med salt, indtil en gullig farve vises. Midler sammen med en slurk risvodka drikkes inden sengetid i 4 dage.
  • Diabetes. Æggens indhold (5 stk.) Blandes med eddike (150 ml) og infunderes i køleskabet i halvanden dag. Derefter sættes honning og eddike (150 ml hver) til blandingen. Lægemidlet tages to gange dagligt i 1 tsk..
  • Mandlig infertilitet Rå kyllingæg (2 stk.) Blandes med kogt mælk (500 ml) og honning (2 spsk. L.). En sådan "cocktail" bør drikkes hver dag i en måned.

Der er dog endnu mere interessante måder at gendanne sundhed i Kina på. I adskillige århundreder har der været en tradition i Zhejiang-provinsen at tilberede en helbredende skål kaldet tongzidan hver nye forår, som bogstaveligt talt oversættes som ”en drengæg”. Kyllingæg til ham placeres i et kar med urin fra umodne drenge (under 10 år) og koges derefter i en hel dag. Ved forberedelsen bringes først urinen i kogepunkt med de æg, der er dyppet ned i den, og derefter let tappes på skallen og lad den stå over svag varme og tilsætte væske fra tid til anden.

Da denne tradition stadig lever i hele Zhejiang-provinsen (siden 2008 er praksis med at tilberede tongzidan blevet et objekt for immateriel kulturarv), så er der meget urin til skålen. Derfor satte de i skolens uddannelsesinstitutioner specielle spande, hvor sunde drenge klarer små behov. En forårsdelikatesse koster dobbelt så meget som et almindeligt kyllingæg, men det drager også mere fordel. Ifølge kinesisk traditionel medicin kan tongzidan som medicin stoppe blødningen og reducere feber.

I forskning

Det videnskabelige samfund, der tidligere for det meste var kritisk over for den regelmæssige brug af æg på grund af skader på kolesterol i æggeblommen, har genopdaget dette produkt i det sidste årti og revideret sine tidligere begrænsninger og forbud.

  1. 1 Regelmæssigt ægforbrug reducerer risikoen for at udvikle hjerte-kar-sygdomme.

En gruppe kinesiske og britiske forskere forsøgte at etablere en forbindelse mellem ægforbrug og hjerte-kar-patologier (koronar hjertesygdom, hjerteanfald, iskæmisk og blødende blødning - slagtilfælde). Til dette i løbet af 2004-2008. Undersøgelsen involverede 416.213 mennesker i alderen 30 til 79 år, som ikke tidligere var blevet diagnosticeret med kræft, hjerte-kar-sygdom og diabetes. Og så forskere så emnerne indtil udviklingen af ​​hjerte-kar-sygdom eller død.

I starten af ​​undersøgelsen sagde 13,1% af deltagerne, at de spiste æg dagligt (0,76 æg / dag i gennemsnit), og 9,1% sagde, at de havde ekstremt få æg eller ingen æg i deres diæt (0,29 æg / dag). En efterfølgende analyse af resultaterne viste, at sammenlignet med mennesker, der ikke spiste æg, havde de, der spiste dem hver dag, lavere risiko for at udvikle hjerte-kar-patologier.

1 æg pr. Dag reducerede risikoen for hæmoragisk slagtilfælde med 26%, dødsfald fra hæmoragisk slagtilfælde - med 28% og dødsfaldet af andre sygdomme i det kardiovaskulære system - med 18%. Det blev også fundet, at introduktionen af ​​æg i kosten (5,32 stk. / Uge) reducerede risikoen for koronar hjertesygdom med 12% sammenlignet med dem, der udelukkede æg fra kosten eller sjældent spiste dem (2,03 stk / uge) [6].

  1. 2 Ét æg om dagen reducerer risikoen for diabetes hos middelaldrende mænd.

Finske forskere har undersøgt risikofaktorer for koronar hjertesygdom, ofte en komplikation af type 2-diabetes. De konkluderede, at det at spise i gennemsnit et æg pr. Dag er forbundet med en reduceret risiko for at udvikle denne type diabetes hos middelaldrende mænd, der var deltagere i eksperimentet..

For at fastlægge forholdet mellem introduktion af æg i den daglige diæt og diabetes anvendte forskere en metabolisk tilgang (molekylær niveauanalyse). De var i stand til at finde ud af, at der i blodet fra mænd med diabetes, men som spiste æg, var der lipidmolekyler, der var til stede i blodprøverne hos mænd, der ikke har diabetes [7].

  1. 3 æggeblomme hjælper med at opbygge muskler.

Normalt, når man bygger muskler, sidder folk på en proteindiet, så praksis er udbredt - smid æggeblommen ud og spiser kun protein. Men forskere ved University of Illinois hævder, at dette er kontraproduktivt. For det første er der også protein i æggeblommen. For det andet indeholder det komponenter, der er fraværende i proteinet, men tillader kroppen at forbedre inkorporeringen af ​​protein i musklerne.

I undersøgelsen gennemgik 10 unge styrketræning, hvorefter en del af dem spiste et helt æg, og delvis æggehvidt, der indeholdt 18 g protein. I dette eksperiment blev der anvendt specielle æg, hvor aminosyren leucin var specielt mærket, så forskere til enhver tid (efter at have spist ægget), taget blod og en biopsi fra musklerne, kunne forstå, hvordan denne aminosyre blev fordelt.

Ved hjælp af disse mærkede æg kunne forskerne finde ud af, at både efter at have spist et helt æg og efter at have spist et enkelt protein i blodet, var omkring 60-70 g aminosyrer tilgængelige til syntese af nyt muskelprotein. Normalt er det denne indikator, der giver grund til at vurdere de potentielle fordele ved produktet til opbygning af muskelmasse. Men når forskere direkte målte proteinsyntese i musklerne, fandt de, at et helt æg umiddelbart efter træning førte til forbedret syntese sammenlignet med bare protein.

Først troede forskerne, at det hele handlede om fedt. Generelt har et æg foruden 18 g protein også ca. 17 g fedt. Men da de begyndte at tilføje 17 g fedt til proteinet, forblev intensiteten af ​​proteinsyntesen uændret. Som et resultat kom forskerne til den konklusion, at der i hele ægget er nogle komponenter, der forbedrer syntesen og gør muskelopbygning mere effektiv [9].

  1. 4 At spise æg hjælper sandsynligvis med at reducere trykket..

I en laboratorieundersøgelse fandt canadiske forskere, at nogle peptider (korte proteinfragmenter), som enzymer producerer i maven og tyndtarmen fra kogte og stegte æg, fungerer på samme måde som ACE-hæmmere, som er ordineret til at forhindre hjertesygdomme og lavere blodtryk. Stegte æg leverede den største aktivitet af ACE-hæmmere. Og selv om undersøgelsen hidtil kun er blevet udført i laboratoriet uden test på mennesker, åbner den afslørede afhængighed nye horisonter for yderligere forskning [8].

  1. 5 Fosvitin fra æggeblomme kan bremse syntesen af ​​melanin og hæmme hudkræft.

I æggeblomme er der fosvitinprotein, der har evnen til at binde metaller. Forskere testede, om det ville hjælpe med at stoppe syntesen af ​​melanin i celler med melanom (hudkræft). Resultaterne viste, at fosvitin reducerede aktiviteten af ​​tyrosinase-enzymet, som katalyserer syntesen af ​​melanin. Tilsætningen af ​​fosvitin i en koncentration på 50 μg / ml til melanomceller førte til et fald i tyrosinaseaktivitet med 42% og til et fald i melaninsyntesen med 17% sammenlignet med kontrolgruppen af ​​celler (uden tilsætning af fosvitin).

Denne undersøgelse antyder, at fosvitin kan bruges som en hæmmer af melaninsyntesen i den kosmetiske industri og ernæring [10].

For vægttab

Det kaloriindhold i "æggeblomme + protein" -komplekset i den andel, i hvilket de er til stede i kyllingægget (henholdsvis 8:14) pr. 100 g, er ca. 150-160 kcal. Derudover er hovedandelen af ​​kalorier i æggeblommen - det er 6-7 gange mere kalori end protein. I et gennemsnitligt råt æg, der vejer 50 g (uden skal), vil være ca. 75-80 kcal. I store æg i den højeste kategori, der vejer mere end 75 g - ca. 120 kcal.

Når man inkluderer æg i kosten, skal fremstillingsmetoden overvejes. Afhængigt af det kan ægfad øge kalorieindholdet med to eller flere gange. Derudover ændrer assimilationshastigheden af ​​produktet. Så for eksempel fordærves hårdkogte æg langsommere end blødkogte æg: henholdsvis 3 og 1-2 timer.

Der er ingen strenge regler i ægdiet, men atleter og bodybuildere, når de reducerer kropsvægten, forlader normalt kun protein i store mængder og på samme tid, enten fuldstændigt fjerne æggeblommen fra kosten eller minimere den (for eksempel ved at blande protein fra 8 æg og æggeblomme fra 1-2).

Æggediet uden for sportsprogrammer, der sigter mod at tabe sig, tillader brug af et helt kogt æg til morgenmad: fra 1-2 til 7 stk. i uge. Men det anbefales ikke at skifte til en 7-dages mono-diæt, da den tolereres ret hårdt. Hun har en lav balance, og virkningen af ​​hende er meget overdrevet.

Amerikanske forskere sammenlignede specifikt, hvordan morgenmad med et æg ville være mere effektivt end morgenmad med en gærbagel (svarende til et æg i kalorier og energiverdi) i kampen mod ekstra pund hos overvægtige mennesker under en kalorifattig diæt. Under betingelserne for en sådan diæt viste deltagere i eksperimentet, der modtog morgenmad med et æg, en tendens til et større fald i taljeomkredsen (med 34%) end deltagere, der spiste morgenmad med en doughnut. Og generelt tabte den første gruppe 65% mere effektivt end den anden. Imidlertid viste den ledsagende kalorifattige diæt sig at være en vigtig faktor, da uden det blev forskellen mellem "æg" og "bagel" slettet [11].

I madlavning

I dag findes kyllingæg i opskrifter fra næsten alle lande i verden. De er stegt, kogt, bagt, syltede, saltet og simpelthen spist rå. Komponenterne i et æg bliver elementer i mange opskrifter. Æggeblomme betragtes som basis for mayonnaise og mange andre saucer (for eksempel varm æg-smør "hollandske sauce") og pisket protein er grundlaget for kiksdej, marengs og soufflé (hvis der tilsættes sukker).

Æg laver fremragende dessertdrikke og cocktails:

  • I æg og Europa er den søde æg til fods blanding af rå æg og mælk meget populær i juleperioden..
  • I vores land er ægnæg mere berømt for søde ægdrikke, for at skabe, som de tager slagne æggehvide, sukker (salt) og tilsætter vin, honning, rom, juice eller endda kakao efter smag.
  • Den italienske Sabayon (ægcreme med vin, rom og kanel, pisket i vandbad) er blevet så populær, at den fremstilles i Argentina, Colombia og Venezuela under sine egne navne. Der er en lignende dessert i Frankrig. Der kaldes en skål i et vandbad med æggeblommer og vin Shodo..
  • Et slået kyllingæg blandes selv med øl. Så forbered for eksempel britiske cocktails med varm flip-type, hæld rom eller anden stærk alkohol i dem.

"Hård" og cremet æg desserter er ikke mindre almindelige. Blandt de mest berømte: fransk marengs (pisket proteinkage), spansk "flan" (karamelludbud), portugisisk "barriga de freira" (en æggeblommerdessert oprettet af nonnerne i det 17. århundrede) osv..

En af de mest almindelige ægfade er den klassiske omelet. Det tilberedes ved at blande (uden piskning) flere æg med krydderier. I nogle lande tilsættes mælk til blandingen. Steg blandingen i en gryde, der er forvarmet og smurt med smør, hvorved massen tykner. I denne tilstand kan omelet foldes i halv eller "konvolut", fyldt med grøntsager, ris, kød og andre produkter, der er traditionelle til det nationale køkken.

Så takket være det særlige ved madlavning eller valget af påfyldning, dukkede det ud:

  • Spansk tortilla i olivenolie med tilsætning af kartofler;
  • Italiensk fritata fyldt med ost, grøntsager og pølser, som allerede bringes i ovnen til fuld beredskab;
  • Hviderussisk onani, hvor ægene æltes på yoghurt eller mælk med tilsætning af mel eller korn osv..

I dag er æggekage også meget glad i Japan. I midten af ​​det 20. århundrede dukkede en berømt skål af japansk køkken op - tamagoyaki, som er en krydret og sød omelet, der var meget glad for japanske børn. Tamagoyaki stegt i specielle rektangulære pander (make-up nabe). Ægget i denne opskrift rulles først i et tyndt lag og rulles derefter til en rullerulle, rektangulært i tværsnit, ved hjælp af pinde. Men i de senere år optrådte tamagoyaki i Japan andre konkurrerende ægbaserede retter:

  • tamago-usuiaki fra endnu tyndere lag end tamagoyaki;
  • svarende til vores røræg iri-tamago;
  • kinsi tamago tynd tråd.

Men måske er Kina den mest eksotiske tilgang til æg madlavning. Vi har allerede nævnt tungen Tongzidan - et kyllingæg, der koges hele dagen i urinen fra sunde umodne drenge. Men dette er ikke den eneste ægdelicatitet i det kinesiske køkken.

Meget populær i Kina og nabolande i Sydøstasien nyder en snack kaldet "hundredeårsæg" (en variant af navnet - "årtusindeæg"). Der er flere regionale opskrifter, men de har alle en ting til fælles: at skabe en forretter, et kylling (eller ænder) æg er nedsænket i en speciel alkalisk blanding, og ”karret forsegles for at forhindre luft i at komme ind. Traditionelt blev der skabt et alkalisk miljø ved hjælp af en blanding af kalk, ler, aske, te og salt, pakket ind i en kokon af halm og risskaller. Derefter blev denne kokon begravet i jorden i en periode på 0,5 til 4 måneder. Under moderne forhold anvendes natriumhydroxid oftere som en alkalisk belægning og polymerfilm som en forseglet beholder.

I den tid, der bruges i lukket tilstand, ændrer protein og æggeblomme de kemiske og fysiske egenskaber:

  • niveauet for brintindeks (pH) stiger til 9-12 (til sammenligning er det 9-10 for fedt sæbe til hænder og 11,5 for ammoniak);
  • proteinet skifter farve til mørkebrun og bliver elastisk;
  • æggeblommen bliver til en cremet tilstand, begynder at lugte som ammoniak og mørkner meget, nogle gange bliver den næsten sort;
  • ægets overflade uden skaller kan dækkes med krystaller, der ligner frost eller nåletræ, som forårsagede udseendet af et andet alternativt navn for snacks - "fyrretræ".

En sådan skål serveres som regel uden yderligere forarbejdning, blot skære dem i skiver eller smuldre i salater. Ofte forretter krydret med østers- eller sojasovs.

I kosmetologi

I hjemmekosmetologi bruges hønseæg meget vidt, idet de er en del af snesevis af ansigts- og hårmasker, shampoo og mousser.

  • Protein indsprøjtes i masker for at indsnævre porerne og rense huden. Når det rå protein er tørret, fjernes snavs og overskydende talg sammen med filmen..
  • Æggeblomst bruges som fugtgivende næringsstof og er normalt inkluderet i tørre og normale hudplejeprogrammer..

Producenter af makeupprodukter begyndte også aktivt at bruge et kyllingæg. Nogle virksomheder fremstiller hele serien kosmetiske produkter på ægbasis. For eksempel lancerede det koreanske mærke Too Cool For School en linje, hvor det indsamlede ægmasker for at indsnævre porer, fugte huden, blødgøre ansigtscreme, rense maske mousse for hår og endda æggekropssmør.

Farlige egenskaber ved æg og kontraindikationer

Den sundhedsmæssige risiko for kyllingæg er forbundet med tre hovedfaktorer: en allergisk reaktion, virkningen af ​​kolesterol på kroppen og risikoen for salmonella-infektion.

  • Æggeallergi betragtes som en af ​​de mest almindelige hos 2-3 måneder gamle babyer. Efter 4-5 år eller lidt senere forsvinder det ofte og er ganske sjældent hos voksne. Ovomukoid indeholdt i proteinet, også kendt som f233 allergen, forårsager allergi. Men når en reaktion på kyllingeprotein opdages for at udelukke krydsreaktivitet, kan både æggeblomme og æg fra andre fugle helt udelukkes fra kosten.
  • Kolesterol fra æg med moderat forbrug skader ikke en sund person. Men for mennesker med beskadigede vaskulære vægge og øget risiko for at udvikle åreforkalkning, der lider af diabetes, akut pancreatitis, lever- og galdeblæresygdomme, anbefales stegt æg generelt ikke, og antallet af kogte æg reduceres markant. I dette tilfælde lægges der særlig vægt på udelukkelse af æggeblomme fra kosten.
  • Der er ingen salmonellaæg inde. Normalt bør denne bakterie ikke være på ægets overflade. Men salmonella kan være inficeret med kylling, hvoraf nogle gange falder på skallen. Efterhånden begynder bakterier at trænge ind i den naturlige barriere og inficere æggets indhold. Denne proces kan tage fra flere timer til 5 dage. Hvis skallen er beskadiget (revner på overfladen), forekommer infektion meget hurtigere.

Lave temperaturer og endda frysning dræber ikke denne bakterie, men bevarer den snarere i lang tid (i et år eller mere). Men høje temperaturer er dødelige for salmonella, men for at ødelægge mikroben skal du stege eller koge hele ægget. Det vil sige, at eggerøre med en flydende åge forbliver et potentielt farligt produkt, skønt risikoen for infektion ikke er særlig høj, da der er bakteriologisk kontrol i fjerkræbedrifter. For at reducere risikoen er det imidlertid bedre at tage friske æg og vaske skallen med sæbe inden brud, så bakterien (hvis den stadig var på ægget) ikke kommer i gryden fra overfladen af ​​skallen.

Det anbefales ikke at vaske æg på forhånd (for eksempel inden det lægges i køleskabet), da det beskyttende lag vaskes af skallen, og holdbarheden for sådanne æg reduceres drastisk. Men inden du koger hvert æg, skal du stadig vaske det med varmt vand.

Derudover begynder selv et oprindeligt godt beskyttet hel æg over tid naturligt at miste det antibakterielle enzymlysozym, så dets protein og æggeblomme bliver mere sårbare overfor multiplikation af forskellige bakterier og forme, der trænger ind i skaldeporerne. Dette betyder, at friske æg ikke kun er sundere, men også sikrere..

Vi har samlet de vigtigste punkter om fordele og mulige farer ved æg på denne illustration og vil være meget taknemmelige, hvis du deler billedet på sociale netværk med et link til vores side:

Valg og opbevaring

Ud over det faktum, at ægene skal være rene - uden spor af affald og fjer - skal de heller ikke have udvendig lugt. Fiskearoma, selv med et tilsyneladende normalt æg, kan indikere infektion af produktet. Det er dog ikke altid muligt at fange lugten uden at bryde æggene. Derfor forbliver en vigtig retningslinje for køberen, der køber æg i butikken (og ikke fra værtinden ”med hånden”), markeringen, der anvendes i det sidste trin af ægudvælgelse på fjerkræbedrifterne og på den generelle emballage og på hvert enkelt æg (på dens side eller på den stumpe ende) ) I henhold til statsstandarden accepteres inddelingen i 3 klasser af æg beregnet til hjemmemarkedssalg (eksportklasser af æg "ekstra", "A" og "B" er separat opdelt):

  • Diæt er angivet med bogstavet "D" - den højeste klasse for den indenlandske forbruger. Sådanne æg bør opbevares i højst 7 dage (startende den næste dag efter mærkning) i temperaturområdet 0-20 ° C.
  • Kantineer er markeret med bogstavet "C" - æg overføres til denne klasse, hvis holdbarhed ikke overstiger 25 dage under de samme opbevaringsbetingelser.
  • Kølet mad - en klasse æg, der blev opbevaret ved en lav temperatur på -2-0 C i højst 90 dage.

Der er også en klasse æg beregnet til industriel forarbejdning, men et sådant produkt kommer ikke i butikkerne. En lignende (dog ikke altid identisk) klassedeling er blevet bevaret i nogle andre post-sovjetiske lande..

Derudover er der desuden en opdeling efter ægmasse, der angiver en af ​​5 kategorier. Ukrainske producenter bruger latinske bogstaver til markering af æg til eksport, som i et dimensionelt gittertøj. For hjemmemarkedet - det samme som russiske og CIS-producenter - en alfanumerisk betegnelse. Hvis de største (tyngste) æg i henhold til den ukrainske statsstandard er "Udvalgt", er de i Rusland endvidere æg i højeste kategori, selvom de er markeret med det samme bogstav "B". Krav til kategorier efter kriteriet for masse af et æg kan præsenteres i følgende tabel:

Ukraine (DSTU 5028: 2008)Rusland (GOST 31654-2012)
Masse gKategoriMærkningEksportMasse gKategoriMærkning
73+SelektivXL75+Højere
63-72,9HøjereOML65-74,9SelektivOM
53-62,9Først1M55-64,9Først1
45-52,9Anden2S45-54,9Anden2
35-44,9Lille *335-44,9Tredje3

* til spisestuer og kølet

Standarden, hvormed æg er sorteret og mærket, skal skrives på emballagen. På diæter (i modsætning til bord og kølet æg) angiver ud over gruppen og kategorien dato og måned for æglægning. Navnet på den gård, hvor æget blev opsamlet, anbringes også på skallen.

Med hjemmelavede æg uden mærkning skal du normalt tage sælgers ord for det, når det gælder datoen for nedrivning og opbevaringsbetingelser for produktet. Men der er et par tricks, der hjælper køberen på stedet med at bestemme kvaliteten af ​​varerne.

  1. 1 transillumination

Denne metode involverer transillumination af skallen med en lommelygte eller ovoskop. Moderne ovoskoper minder mere om lommelygter, men den klassiske model ligner en "kasse" med en lampe inde og former til at holde et æg - disse findes stadig i nogle købmandsforretninger og købmandsforretninger. For det første viser transillumination størrelsen på luftkammeret, som i et "varmt" frisklagt æg slet ikke skal være. En luftboble begynder at dannes i et liggende æg mellem shell-membranerne i den stumpe ende. Det ser ud på grund af fordampning af vand gennem skallens porer. Jo længere ægget opbevares, jo større er boblen.

I diæter (op til en uge gamle) er kameraet ikke mere end 4 mm. I æg i alderen 1,5-2,5 år er det ca. 6-7 mm. Og i et æg, der har ligget i 3-4 uger, kan luftkammeret stige til 1 cm. Desuden, hvis opbevaringsbetingelserne er overtrådt, vil det også begynde at "vandre" omkring ægget, skønt det normalt skal forblive på den kedelige ende, selv når det drejes om.

Ud over luftboblen ved hjælp af transillumination kan du også bemærke andre mangler, i hvilke det er bedre at afvise købet:

  • en stor, mørk æggeblomme, fordrevet eller endda "fastgjort" på skallen;
  • æggeblommen er for mobil, hvilket skyldes flydende virkning af proteinet over tid;
  • blandet (spredende) protein og æggeblomme, der opstår på grund af skade på vitellinmembranen;
  • blodpropper og eventuelle mørke pletter (rød, grå), der kan indikere en svampesygdom.

Det anbefales heller ikke at købe æggene med flere æggeblommer, da dette betragtes som en overtrædelse af standarden.

  1. 1 nedsænkning i vand

Til test hældes vand i en gennemsigtig beholder, og et æg sænkes ned i det. Jo større lufthulen er under skallen, jo stærkere vil æget "ønske" at komme frem. Af hensyn til ægets position og hældningsvinklen kan du derfor bestemme dets alder:

  • vandret i bunden - ægget er frisk (op til 3 dage);
  • den skarpe ende i bunden, og den stump stiger op i en vinkel på 30-60 ° - 7-14 dage;
  • den skarpe ende er i bunden, og den stumpe ende er placeret lodret (90 ° til bundplanet) - ca. 3 uger;
  • ægget stiger til overfladen, eller den stumpe ende er lavere end skarp - betingelserne og / eller opbevaringsbetingelserne overtrædes.

Den første metode er mere velegnet, når man vælger æg med en hvid skal, fordi det brune indhold (på grund af skallens mørke farve) er mindre synligt. Men det særlige er, at købere ofte ser efter brune æg på markederne hos husmødrene, idet de betragter dem bedre og mere nyttige end hvide.

Dette er en fejlbehæftelse, og det eksisterer ofte sammen med en anden fejlagtig opfattelse af, at farven på skallet afhænger af farven på fuglens fjerdragt. For at tackle dette vil vi se nærmere på, hvordan brune kyllingæg adskiller sig fra hvide æg..

Forskellen mellem hvide og brune æg

Fra et forbrugersynspunkt er der ingen forskel mellem æg med en anden farveskal. Ernæringsværdien, de fysiske og kemiske egenskaber og følgelig den terapeutiske virkning af sådanne æg, alt andet lige, er den samme. Meningen om, at æggeskal er mere nyttige, bør snarere tilskrives særegenhederne ved psykologisk opfattelse, der kan have forskellige grunde. F.eks. Antages det ofte, at den brune farve på skallen er et tegn på, at ægget blev lagt af en tam kylling, som var bedre og bedre fodret, men det er ikke tilfældet..

Skalens farve bestemmes af fuglens genetiske egenskaber. I nogle racer og kors af kyllinger vil æg være hvid, i andre - brun (med forskellige nuancer), i andre - blå eller grøn (som for eksempel hos fugle af den Araucan-race). Hverken fodring af høner eller farve på fjerdet har indflydelse på skallets farve. Tilhører kun bestemte racer eller krydser forhold.

Kyllingekryds er hybrider mellem avlen, der avles for at forbedre forbrugernes egenskaber - æg og / eller kød - og kun til dette (uden at få afkom fra fugle). For at forbedre ægproduktionen frembragte genetik derfor særlige krydser af høns i ægretningen og for at øge andelen kyllingekød - specielle fugle i kødretningen. Der er kombinerede (kødæg) kryds, takket være hvilke hovedsageligt brune æg vises i butikshylder.

Moderne ægkryds bærer æg udelukkende med en hvid skal, fordi de alle var opdrættet fra en race, der kaldes leggorn, som er genetisk kendetegnet ved at lægge hvide æg. Kyllinger af denne race kan selv bære både hvidt og brunt fjerdragt, men deres æg er stadig hvidt.

Men alle moderne krydser i kombineret retning og kødretning giver æg med en brun nuance (fra mørkebrun til fløde-beige). Og også - uanset farven på fjerdet. For eksempel har hvide Plymouthrock-fugle lysebrune æg. Selvom de fleste kyllinghybrider i disse områder blev avlet på basis af New Hampshire, røde og hvide Rhode Island racer..

Såfremt æg i ægretningen er i butikken, vil deres skal være hvid. Hvis det kombineres eller kød, vil skallen være brun. (Selvom "kød" -hybrider fra kyllinger er avlet, er det først og fremmest stadig for kødets skyld). Hvorfor er et brune æg i det populære sind ofte forbundet med et hjem? Du kan finde en forklaring på dette..

For at høste æg på fjerkræbedrifter foretrækker de ofte at holde fugle med ægkryds, dvs. at bære hvide æg (derfor er der flere æg i butikkerne). Sådanne kyllinger er, som navnet antyder, kendetegnet ved bedre ægproduktion. De mest produktive hybrider bærer omkring 300 æg det første år, men så er de ikke i stand til at opretholde høj produktivitet, og de dræbes normalt.

Renavlede fugle bæres halvanden til to gange mindre ofte (op til 200 æg pr. År), men de mister ikke ægproduktionen i flere år. Derfor indeholder husholdninger og mini-gårde ofte rensede kyllinger (snarere end kryds), ​​og ofte af de racer, der er genetisk kendetegnet ved æg med farvede skaller. En sådan frie valg af race øger forekomsten af ​​brune æg i husholdningerne. Og når man tænker på, at hjemmelavet mad betragtes som sundere for kylling, begynder de samlet at arbejde for at forbedre ryggens omdømme.

Forskellen mellem æg til hus og hjem

Forskellen mellem husholdningsæg og lagreæg er ikke kun, at æglæggende høner i fjerkræbedrifter af transportbånd ikke befrugtes af en hane og bærer ufrugtbare æg, hvorfra en kylling ikke kan klekkes. Fjerkræ, i modsætning til kyllinger i fjerkræbedrifter, fører normalt en fri livsstil, spiser en varieret og som regel naturlig mad, som menes i sidste ende at påvirke kvaliteten af ​​æg. Nogle ægspisere hævder endda, at hjemmets æg lugter af "sundhed" på grund af dette.

Det er imidlertid vanskeligt for forbrugeren at kontrollere, hvordan værtinden rent faktisk fodrer hendes lag, og det er desuden vanskeligt at sammenligne med sammensætningen af ​​foderet i fjerkræbedrifterne. I fabrikker er fodringsprocessen typisk et flertrinsprogram, der fokuserer på behovene hos en bestemt race eller hybrid. Fodersammensætningen kan omfatte hvede, majs, lucerne, fødevaretilsætningsstoffer, der fremmer absorption, forarbejdet substandard produkt fra den samme fabrik osv..

Blandt andet tilføjes elementer, der påvirker æggeblommens farve, ofte til foderet. På trods af det faktum, at denne foranstaltning øger de endelige omkostninger ved produktet, øger det også forbrugernes tiltrækningskraft for æg med orange æggeblomme, fordi den mættede farve for mange købere "antyder" et højere indhold af næringsstoffer. Det eneste problem er, at huskyllinger kan fodres med fødevaretilsætningsstoffer på samme måde og til samme formål, hvorfra både farven og konsistensen af ​​æggeblommen ændres. Derfor er det usandsynligt, at køberen, selv ved at bryde et æg, objektivt kan vælge, hvad der er bedre: hjem eller butik.

I den første uge efter lægning bevarer hønseæg næsten alle deres værdifulde kvaliteter og ældes generelt meget langsomt. Men så stiger hastigheden for biokemiske og morfologiske ændringer i ægget ganske hurtigt, så det er bedre at straks skabe de mest gunstige opbevaringsbetingelser for dette produkt.

Opbevar kyllingæg i køleskabet i rum, der er specielt designet til dette. Men for at forlænge udtrykket er det bedre at vende dem med den skarpe ende ned. Derefter kan de ligge i op til 3 uger, mens de bibeholder de fleste af deres forbrugerkvaliteter og helende egenskaber..

Hvis køleskabet af en eller anden grund ikke er tilgængeligt, opbevares æggene bedre i varmen, hvis skal gnides med solsikkeolie eller fedt (smult) smeltet fra smult. Efter anvendelse af olieagtig beskyttelse pakkes æggene i papir, lægges i en ventileret beholder (f.eks. En kurv) og skjules på det mest kølige sted. Samtidig skal æg isoleres fra stærkt lugtende produkter, så den porøse skal ikke optager lugt.

Interessante fakta

Uofficiel, men på samme tid falder verdens æggedag den anden fredag ​​i oktober. Beslutningen om at indføre den blev truffet på Wien-mødet i Den Internationale Æggekommission i 1996. Der er ikke et enkelt format til dets fejring, derfor et sted på denne dag holder de pædagogiske forelæsninger og masse-flashmobs, og et sted er det begrænset til tematiske handlinger og en speciel, ren ægmenu i cateringfirmaer.

Et nationalt alternativ til verdensferien kan betragtes som "Omelet Day" i de franske Bessières. Den gigantiske omeletfestival, som er blevet kendt for byen siden 1973, finder sted under den katolske påskeperiode, så messens hovedret blev kaldt "L'omelette Pascale". På det centrale torv i Bessières, i en enorm 4 meter lang pande, der vejer 400 kg, forbereder 50 respekterede lokale, der er en del af Giant Omelet-broderskabet, en skål med flere tusinde æg. I 2019 tog en sådan omelet 15 tusind æg, som blev fodret omkring 10 tusinde mennesker gratis.

Det menes, at ideen om traditionen med at lave mad af en stor "omelet til alle" kom til takket være Napoleon, der ifølge legenden en af ​​påskedagene, efter at have stoppet i Bessiere, prøvede en lokal omelet. Imponeret over denne smag beordrede han sine soldater til at lave den samme skål og samle alle æg i byen.

Det var den franske kæmpeomelet, der kom ind i Guinness Book of Records som den største. Men enorme æggekage tilberedes i andre dele af verden. En af de mest populære ægfestivaler er American Giant Omelette Celebration. Det fejres den første weekend i november i Abbeville (USA, pc. Louisiana). Arrangørerne af ferien tilbringer 5.000 æg, 25 liter mælk, 10 kg greener til støvning for at skabe en kæmpe tallerken. For at stege en sådan omelet har du brug for ca. 6 liter olie. Derudover er den canadiske by Granby (Quebec) og den argentinske Pigue berømt for kolossale æggekage. 10.000 æg til denne skål blev brudt i 2017 i den belgiske kommune Malmedy.

Men rekordholdere i forbruget af æg på trods af alt dette i dag betragtes stadig ikke som europæere, men mexicanere. En bosiddende i Mexico spiser i gennemsnit halvanden æg pr. Dag. Før mexikanerne blev japanerne betragtet som ledere med en indikator på 1 æg pr. Person pr. Dag. Og dette til trods for, at kulinariske ægopskrifter i Japan kun optrådte i anden halvdel af XVIII. Og inden Tokugawa-klanens regeringstid (den såkaldte Edo-periode) blev kyllingæg på øerne generelt sjældent forbrugt. Først i midten af ​​det 20. århundrede, da fjerkræbedrifter dukkede op og æg blev billigere, blev dette produkt tilgængeligt for masseforbrugeren.

Ægrekorder sættes ikke kun af mennesker, men også af høner, som fra tid til anden bærer enorme æg med flere æggeblommer inde. Så kyllingen, kendt under kælenavnet Harriet, der tilhører den britiske landmand Tony Barbuti, faldt ned i historien. For mere end 10 år siden lagde Harriet et æg, der vejer 163 gram. I 2011 blev det kendt om udseendet af et kyllingæg, der vejer 184 gram på en af ​​fjerkræbedrifterne i Novorossiysk. Og snart, i 2016, dukkede der en besked om en ny rekordsæt på gården Ingrid og Gunther Mainov fra Niedersachsen (Tyskland) - et æg, der vejer 209 gram.

På trods af lagernes ”indsats” har deres ejere ofte et problem med at registrere poster. At ansøge om en procedure tager tid, men med dets æg begynder ægget at tørre ud og tabe sig, så når de officielle målinger foretages, kan æget miste status som "største og tyngste".

Foruden makrostørrelse er der andre ægafvik - for eksempel tilstedeværelsen af ​​flere æggeblommer (normalt 2-4) i skallen eller udviklingen af ​​en hønsekim inde i en anden. Nogle af disse anomalier opfattes af mennesker som mystiske genstande. Så nogle gange kyllinger bærer meget små æg, kun 1-2 cm i størrelse, som kaldes sporer, callouts eller fodnoter. Knobene adskiller sig ikke kun i størrelse, men i endnu tykkere og hårdere skaller såvel som i fravær af protein inde.

Befolkningen har en overtroisk opfattelse af, at sporer vises i gamle 7-årige fugle, som blev imprægneret af en dæmon, idet de drager fordel af det øjeblik, hvor vinden, efter at have løftet hønsens halefjedre, i nogen tid åbnede deres brusebad. Hvis den knude, der vises efter dette, spytter en slange ud i dets murværk eller tager en jomfru, der varmer ægget med varme på aksillaen i 6 uger, vil den vingerede basilisk klækkes ud af knuden. Forskellige folk repræsenterede basilisken, enten i form af en flerbenet slange med en kyllingebeb eller i form af en hane med en slangehale. Og i litauisk tro kan en basilisk, der stammer fra et æg fra en sort hane, endda bringe mad eller penge til huset.

I verdens- og nationale kulturer er billedet af et æg som symbol på begyndelsen, fødselen, opstandelsen og livet generelt meget almindeligt:

  • I de gamle religioner i Mellemøsten blev ægget betragtet som billedet af skabelse og fornyelse af foråret..
  • I zoroastrianismen kæmpede den kloge gud Ormazd den onde dæmon Ahriman for at eje et verdensæg..
  • I den græske mytologi udklækkede Elena Troyanskaya, der betragtes som den smukkeste kvinde i den antikke verden, fra et æg.
  • I kristendommen blev ægget et symbol på Jesu opstandelse, der skabte en folkelig tradition for at male og male hønsæg til påske.

I østslavisk folklore er billedet af et æg til stede i eventyr om Koschey den udødelige og om Ryaba-kyllingen. I det første tilfælde skjuler det brudte æg nålen "med Koscheevas død" og i det andet tilfælde (i den fulde første udgave af fortællingen) - det starter en række problemer, der fører til sammenbruddet af den gamle verdensorden.

I virkeligheden brækker knækkede æg ikke sådanne problemer, men de bør vælges omhyggeligt for ikke at blive inficeret og købe det friskeste og mest nyttige produkt..

video

Vil du lære, hvordan du bare tilberede et hjerteformet kyllingæg og overrasker din soulmate? Også en relevant måde til Valentinsdagen. Se videoen!